Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Градоначалникот на Кисела Вода ги додели првите ваучери за новороденчињата

-“Денес, живееме во време кога сите заедно мораме да размислуваме за опстанокот на нашата нација, да размислуваме како ќе се справиме со фактот на намалување на наталитетот со кој секојдневно се соочува нашата држава. Семејството е основна клетка за градење на едно здраво општество. Семејството е главниот столб за опстанокот на еден народ, на една нација” – порача Беличанец - Алексиќ.

Таа упати јасна порака дека Општина Кисела Вода се грижи, и понатаму ќе продолжи да се грижи за своите најмали жители и најави дека овој проект во Програмата од социјалната сфера на Општина Кисела Вода ќе се запази се до крајот на истекот на четиригодишниот мандат.

-“Да Ви се живи и здрави, големи да раснат. Ви посакувам да се гордеете со нив, а покрај Вас и ние како општина” – заврши градоначалникот Беличанец – Алексиќ, честитајќи им на родителите.

Истовремено, ги повика сите родители кои ги исполнуваат критериумите заедно со барањето да достават лична карта или друг документ за лична идентификација, извод од матична книга на родените за новороденчето, како и фотокопија од трансакциона сметка. Рокот на поднесување на барањата е 90 дена од моментот на раѓање на детето.

Родителите кои присуствуваа на свеченоста, ја поздравија иницијативата на градоначалникот и изјавија дека средствата ќе им бидат од големо значење.

 

Коментари  

 
0 #3 olivera 2013-08-09 23:54
dali ovaa ednokratna paricna pomos e za sekoe novorodeno dete ili samo za prvo, i ako e za sekoe novorodeno od koj do koj vremenski perod rodeni imaat pravo na ovaa pomos? Blagodaram odnapred!
Цитат
 
 
0 #2 gordana 2013-07-30 11:53
Bi sakal informacija. Koga bev da podnesam baranje vo opstinata mi rekoa deka za vtoro dete ne sledat paricni sredstva, dali ke bide problem sega da podnesam, maliot moj ima 4 meseci. Vi blagodaram odnapred
Цитат
 
 
-1 #1 Goran 2013-07-27 10:36
Koi se kriteriumite koi treba da se ispolnat i dokumentite koi treba da se dostavat?
Цитат
 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa