• Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија

    Општина Кисела Вода спроведува активности за садење на разни видови на високо стеблести дрва за парковско уредување на својата територија.

  • Францускиот амбасадор ја посети општината

    Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски во својот кабинет оствари работен состанок со амбасадорот на Франција, неговата екселенција, Кристијан Тимоние.

  • Во ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ поставена е нова термоенергетска фасада

    Со завршување на градежните активности ООУ Кирил Пејчиновиќ доби нова термоенертетска фасада

 

 

Насловна

Коледарите од Општина Кисела Вода ја почнаа Бадниковата поворка

​Градоначалникот Филип Темелковски по повод утрешниот голем христијански празник Божиќ денес во просториите на Општина Кисела Вода прими 250 коледарчиња од општината.

Дечињата на оваа средба, кои беа видно задоволни од истата го поздравија градоначалникот со позната христијанска песна Вечниот бог. Градоначалникот Филип Темелковски во своето обраќање пред дечињата - коледарчиња кои дојдоа да го поздрават, им се заблагодари за денешната посета, како и за нивното учество во традиционалната манифестација Бадникови поворки. На крајот од оваа несекојдневна преубава средба градоначалникот Филип Темелковски ги израдува дечињата со скромни бадникови подароци.

- Сакам да ви се заблагодарам што Бадниковата поворка ја почнувате токму од овде, од нашата Општина Кисела Вода. Коледарите носат среќа и бериќет на секоја врата на која ќе затропаат, па силно верувам дека вашата убава мисла и енергија во новата година што ја започнуваме, ќе донесат благосостојба, хармонија, среќа, здравје и радост на секој жител на Општина Кисела Вода. Воедно,ова се моите желби и за сите православни христијани, жители на Општината, со кои заеднички ги празнуваме Божикните празници. Нека овој Божик ни донесе меѓусебно разбирање и почитување, нека ни донесе просперитетна иднина и подобар живот на сите нас-порача градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски.

Потоа, коледарчињата од просториите на општина Кисела Вода со организиран автобуски превоз се упатија кон Црквата Пресвета Богородица каде што ќе се фотографираат пред големата „Божикна пештера“. Од таму, коледарчињата ќе се упатат кон плоштадот Филип Втори, кај Црквата Св. Димитрија, од каде што ќе се приклучат на главната поворка на традиционалната манифестација „Бадникови поворки“. Тие во еден глас заедно со останатите дечиња ќе ја испеат позната Бадникарска песна „Вечниот бог“, која во текот на поворката ќе биде изведена.

Оваа празнична бадникова поворка со своето учество ќе ја збогат и македонските поп пејачи Даниел  Кајмакоски, Елена Ристеска, Викторија Лоба, како и друга поголема група изведувачи, глумци, спортисти и златни славејчиња. Според програмата, дечињата во 12 часот ќе тргнат кон Соборниот храм Св. Климент Охридски каде што ќе бидат пречекани од страна на Архиепископот Охридски македонски г.г Стефан.

Воедно, на оваа манифестација која започна денес во претпладневните часови учествуваат околу 7320 деца од сите градови во нашата држава.

 

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода синоќа фрли 45 тони сол на улиците и тротоарите https://t.co/Kl9vOOoCPG
O_KiselaVoda Честит Божик! https://t.co/P2Loux4QbM
O_KiselaVoda Среќна Нова 2019 година! https://t.co/ytoqFpkorK