• Проект „Енергетски ефикасни домови“ во Општина Кисела Вода

    Од први септември започнува аплицирањето на жителите на Општина Кисела Вода кои се заинтересирани да бидат дел од проектот

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

  • Општина Кисела Вода го прослави својот 64-ти роденден

    Со низа активности Оштина Кисела Вода го прослави својот 64-ти роденден.

 

 

Насловна

Меѓународниот ден на лицата со попреченост со свечена манифестација се одбележа во Кисела Вода

Одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост продолжи и денеска во Кисела Вода.

За таа цел , во спортската сала „Независна Македонија“ во организација на Агенцијата за млади и спорт и Општина Кисела Вода се одржа манифестација на која учествуваа деца од повеќе училишта за лица со попреченост, кои пред министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски, претседателот на Советот на Општината, Дарио Шимиќ и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски изведоа повеќе музички и  уметнички перформанси.

На настанот присуствуваа и Александар Алексовски, секретар на Општина Кисела Вода, Стамат Стаматовски, член на Советот на Општината, како и претставници од невладини организации и директори на училиштата кои беа вклучени во истиот.

Манифестацијата свечено ја отвори министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска која пред присутните во своето обраќање истакна дека заеднички треба да работиме на тоа да го подобриме живеењето во општеството за сите граѓани. Во исто време Царовска повика сите ние да ги прифатиме различностите и дека сите мерки кои се преземаат на тоа поле имаат поддршка од премиерот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев.

- Сите мерки на светот можеме да ги донесеме во Македонија ама ако ние граѓаните не се прифатиме со различностите и не си помагаме да живееме квалитетно и добро во општината каде што припаѓаме ниедна мерка нема да ни помогне, нагласи министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

-Ми претставува задоволство што денеска сме организатори на овој настан по повод 3-ти Декември,  Ден на лицата со посебни потреби, ние секојдневно треба да се заложуваме да правиме што е можно повеќе вакви настани се со цел поголема инклузивност на дечињата со посебни потреби, - истакна Дарко Каевски, директор на Агенцијата за млади и спорт.   На крајот, Каевски нагласи дека Агенцијата за млади и спорт ќе продолжи да им дава поддршка на лицата со попреченост.

Додека, градоначалникот на Општина Кисела Вода пред пристуните кажа дека како и досега така и во иднина ќе продолжи да работи во насока на подобрување на условите за лицата со посебни потреби.

-Благодарност до Агенцијата за млади и спорт што одлучи овој настан да се одржи во Општина Кисела Вода,  каде што има училишта за децата со попреченост со коишто постојано соработуваме во сите проекти кои ние ги правиме како општина.  Сакам да нагласам дека во иднина ќе продолжиме да вложуваме максимални напори да создадеме соодветни услови за сите наши сограѓани. Наша обврска како политичари е да ги рушиме бариерите, да покажеме дека во нашата држава создававме  услови за сите подеднакво, - истакна градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски.

На крајот од оваа манифестација насмеаните дечиња на градоначалникот и на директорот на Агенцијата за млади и спорт им подарија новогодишни честитки.

Воедно, присутните имаа можност на поставените штандови да си купат новогодишни украси.

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Утре ул. Киро Фетак без струја https://t.co/s3wvNho8nX
O_KiselaVoda Во Кисела Вода се одржа Мултимедијален хепенинг на отворен простор https://t.co/5B8VQFyBaA
O_KiselaVoda Награди за најдобрите ученици, спортисти и просветни работници во училиштата и градинките https://t.co/kP5Y15ZpqK