• Пакетчиња за дечињата од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

  Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот Филип Темелковски ги посети учениците од ПОУ Др. „Златан Сремец“и ДУРДМОВ ,,Димитар Влахов”

 • Конституиран новиот совет на Општина Кисела Вода

  Советот на општина Кисела Вода ја одржа првата конститутивна седница и на истата беа верификувани мандатите на 23 - те нови советници на општината.

 • Започнаа приемните денови кај Градоначалникот Темелковски

  Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денес започна со средби со граѓани, невладини организации и граѓански здруженија во својот кабинет.

 • Финализираше целосната реконструкција на Паркот Шопен

  Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен.

 

 

Насловна

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ЦЕНТАРОТ ЗА ЗАВИСНИЦИ ВО ОПШТИНА КИСЕЛА ВОДА

Заложбите на Општината, заедно со централната власт, сите надлежни државни институции, и директно засегнатите граѓани, за решавање на проблемите со Центарот за зависници, резултираат со тоа што е дојдено до конечно решение.

За жал, нетрпението на граѓаните сепак дојде до кулминација преку одржување на протести и блокирање на раскрсницата кај Чешма.

Градоначалникот Филип Темелковски, лично им се обрати на граѓаните на протестот, и оствари директната средба денес со нивни преставници во неговиот кабинет, на која им го презентира решението.

Имено, Министерството за здравство, се обврза дека во рок од шест месеци ќе спроведе дислокација на Центарот за зависници, а веднаш го зголеми бројот на персонал во центарот со цел да се подобрат условите, и ќе продолжи максимално можно да ги подобрува во периодот додека се спроведе дислокацијата. Исто така, Полициската Станица Кисела Вода уште повеќе ги зголеми делувањата на територијата околу Центарот со цел да не се случуваат нарушувања на јавниот ред и мир.

За сите понатамошни случувања, благовремено ќе ве известуваме.  

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода сади 160 високо стеблести дрва на својата територија https://t.co/FluMSqXHjl
57mreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda „Баделки“ без пораз во лигата, вчера со голема разлика ја победија екипата на ЖКК „Крива Паланка“ https://t.co/1e7QHmDxrI
4hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Утре дел од Кисела Вода без струја https://t.co/fLuTqfy8lu
15hreplyretweetfavorite