• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Претседателот на Советот на Општина Кисела Вода, Дарио Шимиќ и секретарот на Општината, Александар Алексовски посетија католички манастир во Кисела Вода

По повод големиот христијански празник католички Велигден, денеска претседателот на Советот на Општина Кисела Вода, Дарио Шимиќ и секретарот на Општината, Александар Алексовски го посетија католичкиот манастир на сестрите Мисионерки на Љубовта лоциран на територијата на локалната самоуправа.

Во манастирот кој околу 30 години служи како дом за згрижување на деца, самохрани мајки, бездомни, болни и изнемоштени лица, а во кој оброк секојдневно добиваат и повеќе од 70 сиромашни луѓе, Шимиќ и Алексовски се запознаа и разговараа со сестринството за неговото функционирање и за нивните потреби.

Тие со скромни подароци ги израдуваа дечињата кои во моментов живеат во него.

Подароци за големиот христијански празник Велигден добија и сестрите кои неуморно се грижат за децата, ги чуваат, едуцираат и вложуваат маскимални напори да ги изведат на правиот животен пат.

Сестра Текла МЉ од Италија на Шимиќ и Алексовски им подари медали со ликот на Богородица по традицијата на скопјанката, света Мајка Тереза, а добија и молитва посветена за посетата на папата Франциск на нашата држава.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa