• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020

Ракометниот клуб „КЛ7“, од 24 до 26 јануари ќе биде организатор и домаќин на „Меѓународен турнир за млади категории КЛ7 2020“. На турнирот, покрај екипата на „КЛ7“ ќе учествуваат 8 екипи од 5 ракометни клубови, домашните брендови РК „Вардар“, РК „Металург“, РК „Еурофарм Пелистер“ и вице шампионот на Унгарија РК „ПИК Сегед“. Унгарскиот клуб долги години е дел од престижната ЕХФ Лига на шампиони. 

Екипите ќе бидат поделени во 2 категории 2002 и помлади, 2004 и помлади. 

Во првата категорија (2002) ќе се натпреваруваат:

– КЛ7

– Пик Сегед

– Металург и

– Еурофарм Пелистер

Во втората категорија (2004) ќе се натпреваруваат:

– КЛ7

– Пик Сегед

– Вардар и

– Металург

Турнирот ќе се игра во спортската сала „Архиепископ Доситеј“, лоцирана во дворот на ООУ „Круме Кепески“ во Кисела Вода. Истиот во петок, во 16:00 часот свечено ќе го отвори најпознатиот македонски ракометар Кирил Лазаров.

Распоред:

Категорија 2002: РК КЛ7 | Пик Сегед | РК Еурофарм Пелистер  | РК Металург

Петок 24.01.2020

    18:00 РК КЛ7 – РК Металург

Сабота 25.01.2020

   11:00 Пик Сегед  – РК Еурофарм Пелистер

   16:30 РК Металург – РК Еурофарм Пелистер

   19:30 РК КЛ7 - Пик Сегед

Недела 26.01.2020

    09:30 РК Еурофарм Пелистер  – РК КЛ7

    12:30 Пик Сегед  - РК Металург

    14:00 доделување награди

Категорија 2004: РК КЛ7 | Пик Сегед | РК Вардар | РК Металург

Петок 24.01.2020

    16:00 РК Металург – РК Вардар

    19:30 РК КЛ7 – РК Металург

Сабота 25.01.2020

    09:30 Пик Сегед  – РК Вардар

    12:30 РК КЛ7 - Пик Сегед

    18:00 РК КЛ7 – РК Вардар

Недела 26.01.2020

    11:00 РК Металург  – Пик Сегед

    14:00 доделување награди

Лубителите на ракометот ќе имаат можност бесплатно да ги проследат натпреварите. 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa