• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

По повод Меѓународниот ден на жената ученици од Кисела Вода беа во посета на касарната Илинден

По повод одбележувањето на Меѓународниот ден на жената, 8 Март, денеска повеќе деветтоодделенци од основните училишта во надлежност на Општина Кисела Вода во касарната „Илинден“ другаруваа со Ренџерскиот баталјон.

Децата при посетата на касарната имаа можност да се запознаат со подготвеноста на жените припаднички на баталјонот.

Жените војници пред учениците изведоа демонстрација на вертикален маневар со користење на алпинистичка опрема.

На крајот од средбата, основците од Кисела Вода видно задоволни од презентираното и гостопримството, на жените војници им подарија цветови.

Настанот во рамки на проектот „8 Март – Ден на жената“ се одржа во организација на Секторот за образование, предучилишно воспитување, култура и спорт.

Ренџерскиот баталјон изведува мисии на поддршка на внатрешната безбедност на државата, и поддршка на надворешната и безбедносна политика со изведување на специјални и специфични офанзивни операции во сите земјишни и временски услови.

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa