• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Нека е честит 1 Мај, Меѓународниот ден на трудот

Денеска е Меѓународен ден на трудот.

На 1 мај, во 1886 година со прекин на работниот процес, голем протест со барање за осумчасовен работен ден во Чикаго одржаа американските работници. На овие демонстрации имаше жртви и повредени демонстранти и полицајци.

Заради овој настан, како потсетник за страдањето и борбата на работничката класа за унапредување на своите права, почнувајќи од 1890 година па се досега Меѓународниот ден на трудот, ширум светот се одбележува со одржување на манифестации и штрајкови со барања за поголеми работнички права.

Денеска на овој празничен ден им благодариме на докторите, медицинските сестри/техничари, полицајците, припадниците на армијата, и на сите останати вклучени во справувањето со вирусот Ковид-19.

Да се чуваат и унапредуваат правата на вработените без разлика на политичката, половата, етничката и верската припадност.

Нека е честит 1 Мај, Меѓународниот ден на трудот.

 

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa