• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Хранилки за бездомни кучиња поставени во општина Кисела Вода

Со дозвола и поддршка од Општина Кисела Вода, здружението Шепасти Ентузијасти-Скопје, на пет локации во Кисела Вода постави хранилки за бездомните кучиња.

Секоја од хранилките собира по пет килограми храна. Се користи ситна (puppy) или medium големина на храна, за покрај кучињата да можат да ја јадат и бездомните мачиња. Истата е обезбедена од страна на Шепасти Ентузијасти.

 

Потоа, хранилките ќе бидат дополнувани од активисти и граѓани. Локациите на кои се поставени хранилките се следниве:

1. Спроти бензинската Макпетрол (Мечкаров, позади зградите, кај клупите)

2. Од Get Caffe, надолу, на крајот на паркингот, позади Quatro Caffe на плочникот

3. Кај салата Расадник, на површината кај ливадите

4. Кај општината, позади автобуската станица

5. На патеката накај Seavus

Дополнително, во рамки на акцијата, би требало да се постават и на две дополнителни локации, во Драчево и во Пинтија.

Ги замолуваме сите граѓани да се однесуваат хумано и со почит спрема поставените хранилки, како што и секоја нација треба да се однесува спрема урбаната опрема во еден град. Воедно, ги замолуваме сите активисти и општествено одговорни жители на општината да внимаваат на безбедноста на истите, и да реагираат доколку некој не го почитува ова.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa