• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Светскиот ден на милосрдието да продолжи да му носи светлина, будење, разбирање и разумност на човештвото

Денеска е Светски ден на милосрдието. Одбележувањето на овој ден, е подеднакво важно исто како и одбележувањата на останатите Меѓународни денови, кои му донесоа и му носат светлина, будење, разбирање и разумност на човештвото.
 
 
Не потсетуваат да помагаме, да се мобилизираме, а во исто време да им даваме поддршка и да им се заблагодариме на филантропите, компаниите, институциите, членовите на хуманитарните и волонтерските организации, и на сите добронамерни луѓе кои им помагаат на оние на кои им е најпотребна помош во животот.
Благодарение на Меѓународните денови воспоставени од страна на Обединетите нации, човештвото ги надмина и ги надминува предрасудите, дознава нешто повеќе за маките со кои се соочува поединецот, без разлика на верската, етничката, политичката и друга припадност.
Генералното собрание на Обединетите нации, како признание за огромните хумани дела на најпознатата скопјанка во светот, мисионерка и калуѓерка, добитничка на Нобеловата награда за мир, католичката светица Мајка Тереза, 5-ти септември, годишнината од нејзината смрт го прогласи за Меѓународен ден на милосрдието.
Да бидеме хумани и солидарни, да подаваме рака секому, да не дозволуваме да страдаат луѓето и животните.
 
Фотографија: Facebook United Nations
 
 
 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa