• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Шампионска игра на фаворитот

Полни трибини,  на теренот мотиви за докажување на спортскиот талент,  одигрување на натпревари, кои се над просекот за училишен спорт. Тоа накратко ја отсликува новата сезона во училишниот спорт во општина Кисела Вода. Инаку,  кошаркарската лига  започна во знакот на шампионите  ОУ Невена Георгиева Дуња. Избраниците на тренерот Вангел Сувариев во првите две кола беа доминантни во средбите со  Партение Зографски и Кузман Шапкарев. Во првата средба  ,, Дуња“ со 42:21 славеше над  ,,просветителите“, додека во второто коло беа совладани и ,,драчевци“ со 42:14. Мора да се истакне дека добра екипа има формирано и ОУ Рајко Жинзифов. Тие во второто коло ја совладаа борбената екипа на ОУ Кирил Пејчиновиќ,  и оттука избраниците на тренерот Јовица Ефтовски ја најавија борбата за челната позиција на табелата.  

 

Конечни резултати (прво коло):  Н.Г.Дуња-П.Зографски 42:21, К.Шапкарев – Св.К.Охридски 22:28, (натпреварите К.Пејчиновиќ –К.Кепески и Р.Жинзифов-К.Ј.Питу се одложени на барање на училиштата поради екскурзија).

Конечни резултати (второ коло): Р.Жинзифов –К.Пејчиновиќ 43:28, К.Шапкарев-Н.Г.Дуња 14:42, К.Ј.Питу-К.Кепески 36:34, Св. К.Охридски – П.Зографски 22:42.

Коментари  

 
0 #1 angel 2013-10-28 18:24
kade se igraat natprevarite i vo kolku saat
Цитат
 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa