Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail
  • Орце Ѓорѓиевски ја презеде градоначалничката функција во општина Кисела Вода

  • Орце Ѓорѓиевски и новите советници во општина Кисела Вода ги добија уверенијата за своите мандати

 

 

Насловна

Работилници за инспекциските служби во Општина Кисела Вода

Работилници наменети за локалните инспекциски служби од општините во Скопскиот регион и Град Скопје, се одржуваат денес во Големата сала на Општина Кисела Вода.

 

Во насока на обезбедување на ефикасност, компетентност, независност и транспарентност во заштитата на јавниот интерес, денес стотина инспектори учествуваат на овие работни средби, каде предавачи се д-р Благоја Гешоски, експерт и член на Инспекциски совет, и доц. д-р Мери Петреска од Државниот инспекторат за земјоделство.

Темите на кои денес се дискутира се Зајакнување на соработката меѓу Инспекцискиот совет и локалните инспектори, Законoт за инспекциски надзор, општините и неговата примена и како до ефикасна инспекциска служба на локално ниво, преку примена на Законот за прекршоците.

Овие активности се организираат во рамки на проектот „Локални инспекциски служби во интерес на граѓаните“, што го спроведуваат партнерските организации НВО Инфоцентар од Скопје, Центарот на заедницата на општина Струга и Регионалниот центар за соработка СПЕКТАР од Крива Паланка. Проектот е поддржан од програмата Цивика Мобилитас, а се спроведува во соработка со Инспекцискиот совет на Република Македонија.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

   

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa