Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail
  • Орце Ѓорѓиевски ја презеде градоначалничката функција во општина Кисела Вода

  • Орце Ѓорѓиевски и новите советници во општина Кисела Вода ги добија уверенијата за своите мандати

 

 

Насловна

Вработените во градинките на обука за работа со храна

Во организација на Општина Кисела Вода, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) изврши обука за едукација на персоналот за работа со храна во кујните во градинките.

 

Целта на оваа едукција е имплементација на предусловни програми за добра производна и добра хигенска пракса и HACCP системот. Вработените во сите градинки на територија на општина Кисел Вода,  во текот на два дена се обучуваа околу процесот на работа за подготовка на квалитетна и здравствено безбедна храна за децата од предучилишните установи.

Детално беше разработен процесот на подготовка на објектите, на персоналот и процесот на работа, добија и упатства упатства кои се однесуваат на хигиената на објектот и персоналот, контролата на операциите, чистењето и одржувањето на просториите за храна, нејзиниот транспорт,како и практични совети за планирање на организираната исхрана и планирањето на оброците за децата.

Унапредувањето и подобрувањето на начинот на исхрана во предучилишните установи се многу значајни прашања за Општина Кисела Вода, па оттаму обуките и едукациите од овој тип и понатаму ќе бидат редовна пракса.

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

 

   

 

 

 

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa