Новости

Општина Кисела Вода поставува дезинфекциски средства и држачи за нив во колективните станбени објекти

Рејтинг на корисник:  / 0

Продолжуваат активностите на Општина Кисела Вода за заштита од ширењето на  вирусот Ковид-19. По упатениот јавен повик до граѓаните, од денес локалната самоуправа отпочна со акција за поставување на држачи за средства за дезинфекција, како и дезинфекциски средства во влезовите на сите заинтересирани жители во колективните станбени објекти на територија на општината.

Повеќе: Општина Кисела Вода поставува дезинфекциски средства и држачи за нив во колективните станбени објекти

Јавен повик од Општина Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 1

Општина Кисела Вода со поддршка од бизнис заедницата од овој дел на градот, за влезовите на колективните станбени згради, обезбеди дезинфекциски средства и држачи за истите.

 

Ги повикуваме сите заинтересирани заедници на станари и управители на станбените згради, да се пријават на телефонскиот број 072 313-331 (сабота од 08:00 до 15:00 часот, а од понеделник од 08:30 до 16:30 часот) или на електронската адреса: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите., каде што треба да остават точна адреса - улица и број, како и телефон за контакт, по што од понеделник, Општина Кисела Вода ќе пристапи кон нивно монтирање.

Потсетуваме дека, за колективни станбени згради се сметаат зградите со минимум осум станбени единици.

Овие мерки што ги презема Општина Кисела Вода се дел од Владините препораки во насока на превенција и заштита од вирусот КОВИД-19.

Општина Кисела Вода врши дезинфекција во сите колективни станбени згради на своја територија

Рејтинг на корисник:  / 2

Општина Кисела Вода, продолжува со активностите за превенција од ширењето на  вирусот Ковид-19. Имено, преку секторот за месна самоуправа и социјална грижа, од денес, се врши дезинфекција на сите колективни станбени згради на оваа територија.

Повеќе: Општина Кисела Вода врши дезинфекција во сите колективни станбени згради на своја територија

Забрана за користење на сите детски игралишта и за собири на отворено

Рејтинг на корисник:  / 0

Општина Кисела Вода упатува апел до сите свои жители за некористење на детските игралишта, спортските терени на отворено и фитнес зоните кои се лоцирани на наша територија. Од наша страна, во текот на денешниот ден беше извршена дезинфекција на истите, но опасноста демне од  собирањето на групи на деца и родители, со што се зголемува можноста за ширење на Covid – 19  (коронавирус).

Повеќе: Забрана за користење на сите детски игралишта и за собири на отворено

Општина Кисела Вода врши дезинфекција на улиците, јавните површини, автобуските постојки, фреквентните локации

Рејтинг на корисник:  / 0

Општина Кисела Вода врши дезинфекција на сите улици, јавни површини, на урбаната опрема, детските игралишта, пред поголемите маркети каде има поголема фреквенција на движење, на автобуските постојки на оваа територија...

Повеќе: Општина Кисела Вода врши дезинфекција на улиците, јавните површини, автобуските постојки, фреквентните локации

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa