Во тек е акција за расчистување на депонијата во Драчево

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Продолжува континуитетот на локалната самоуправа за чистење на дивите депонии на територија на општина Кисела Вода.

Градоначалникот на општината денес беше на ул. Герника на последната автобуска постојка со број 41 во Драчево каде веќе трет пат годинава се чисти сметот оставен од страна на несовесните граѓани. И покрај сите апели од општината, и покрај засилените инспекциски контроли од оваа локација на секоја акција за чистење се собираат повеќе од 10 тони смет и градежен шут. Акцијата за расчистување која започна денес ќе се одвива во наредните неколку дена.

Ваков смет се отстранува и при редовното чистење на каналот на Мала Рада во селото Драчево, но и на повеќе микро локации низ целата општина кои се веќе дефинирани како црни точки.

Укажувањето дека средствата кои Општина Кисела Вода ги издвојува за справување со несовесноста на граѓаните кон сопствената животна средина , може да ги пренамени за реалзиација на бројни проекти за подобрувањена комуналната инфраструктура,треба да служи како превентивна алатка за справување на вакви девијантни појави.

Активностите на општина Кисела Вода за расчистување на теренот ќе продолжат , но повтороно сакаме да апелираме за совесно однесување како и за почитување на законските одредби кои за вакви дела предвидуваат казни во висина од 50 евра за физички лица и 2000 евра за правни лица.

Истовремено ги охрабруваме граѓаните кои ќе детектираат и директно ќе посведочат на несовесно однесување на одредени граѓани кои незаконски го одложуваат отпадот на јавна површина, веднаш да ги пријават во Комуналната инспекција при Општина Кисела Вода.

 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa