Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Преку 30 тони отпад собрани денес во Општина Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Голема акција за расчистување на јавните површини и дивите депонии се одвиваше денес во Општина Кисела Вода.

Предводени од градоначалникот Филип Темелковски, како и секретарот на Oпштината, вработени во администрацијата, советници од Советот, помогнати од сезонски работници, како и од жители од овој дел на градот работеа на чистење на парковите, улиците, просторот околу детските игралишта и училиштата и градинките, локации каде несовесни граѓани фрлале отпад.

За чистење на дивите депонии беше користена и механизација, ангажирана од Општината.

Од 8 часот утринава се работеше едновремено во сите месни и урбани заедници.Беа собрани повеќе од 30 тони отпад.

 

Акцијата за чистење на Општина Кисела Вода продолжува. Од понеделник на чистењето на депониите во Општина Кисела Вода се приклучува и Градот Скопје. Во тек е и редовното пролетно чистење на одводните канали на оваа територија, а од следната седмица ќе се спроведува и акција за собирање на кабаст отпад за што жителите ќе бидат детално и навремено информирани преку општинската веб страница и референтите во месните и урбаните заедници каде што живеат.

 

 

Уште еднаш апелираме за почитување на Законот за  јавна чистота, односно совесно однесување кон животната средина, во која и самите граѓани живеат.

 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa