Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Нека ни е честит и вековит Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Општина Кисела Вода на сите граѓани им го честита Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј.

Одбележувајќи го овој голем ден се сеќаваме на ликот и делото на светите браќа Кирил и Методиј.

Св. Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Учествувале во повеќе мисии за ширење на писменоста и христијанството. Најважна за двајцата браќа, за иднината на сите Словени била Моравската мисија. Кирил ја составил првата словенска азбука (глаголицата), а за нејзино составување го искористил јазикот на македонските Словени од Солун и околината.

Браќата Кирил и Методиј се родени во Солун во угледно и богато византиско семејство, татко Лав и мајка Марија. Најстариот од седумте деца, Методиј е роден околу 815 година, а најмладиот Константин во 826/27 година.

Нека ни е честит и вековит Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa