Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Граѓаните од Кисела Вода ќе учат како да ги заштитат домовите од кривични дела

Рејтинг на корисник:  / 5
НајлошоНајдобро 

“Полицијата – сервис на граѓаните” и “Како да го заштитиме имотот од кривични дела” се двата проекти кои во следниот период ќе се реализираат во Општина Кисела Вода, во организација на полициската станица од општа надлежност “Кисела Вода”. Овие два проекти ќе се реализираат во месните и урбани заедници во општината, согласно претходно утврдена динамика. Ова го најави командирот на полициската станица “Кисела Вода”, Ќиро Крстески, кој искажа голема благодарност до општината Кисела Вода и претседателите на месните и урбани заедници за нивната поддршка и подготвеност за соработка.

 

Поддршка на проектите искажа и градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, која во своето обраќање порача дека работата на локалната самоуправа и полицијата се сведува на еден заеднички именител, а тоа е дека и двете институции со своето делување претставуваат “сервис на граѓаните”.

-“Партнерскиот однос помеѓу полицијата и локалната самоуправа, односно локалното население е клучот на успехот за рано откривање и превенција, односно сузбивање на криминалот на нашите улици, во нашите маала и населби. Овие два проекта кои се во реализација на полициската станица “Кисела Вода” ја имаат токму таа функција – создавање на партнерски односи и односи на меѓусебно разбирање и доверба помеѓу полицијата и локалното население – потенцираше Беличанец - Алексиќ.

Таа се заблагодари на претставниците на Министерството за внатрешни работи – Оддление за превенција, командниот кадар на полициската станица “Кисела Вода” и особено на теренските реализатори на овие проекти, на кои им порача дека Општина Кисела Вода дава огромна поддршка на проектите и им стои на располагање за секакви дополнителни активности во рамките на нејзините надлежности.

Помошник-командирот на полициската станица “Кисела Вода”, Благоја Стојановски ги презентираше проектите пред претседателите и секретарите на месните и урбани заедници, директорите на основните училишта и дел од членовите на комисијата за јавна безбедност во Советот на Општина Кисела Вода, а во своето излагање потенцираше дека без взаемна соработка и доверба помеѓу граѓаните и полицијата, резултатите ќе изостанат.

Целта на проектите е да се зајакне довербата во полицијата, граѓаните да се запознаат со новиот начин на работа на полицијата, како и зајакнување на партнерството помеѓу граѓаните и полицијата во насока на зголемување на безбедноста на имотот на граѓаните.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa