Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Легализацијата на дивоградби во Кисела Вода продолжува и покрај годишните одмори

Рејтинг на корисник:  / 4
НајлошоНајдобро 

Процесот на интензивно решавање на предметите за легализација во Општина Кисела Вода продолжува. Со 12-то јавно доделување на 61 ново решение за легализација, бројот на легализирани дивоградби се искачи на 1903. Од вкупно регистрираните 11.872 дивоградби за кои е поднесено барање за легализација, 5.129  предмети се во административна постапка,  4.827 предмети се незапочнати, односно се со нецелосна документација.

 

Токму затоа, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ потенцира, дека остана уште една година од законскиот утврден рок за доставување на елаборати за бесправно изградените објекти, и ги повика граѓаните кои немаат доставено елаборат истото да го сторат што поскоро, бидејќи го доведуваат во прашање легализирањето на истите. Истовремено ги повика сите правни и физички лица на кои им е изготвена урбанистичка согласност, во најкраток можен рок да го платат надоместокот, за да може да се продолжи постапката за изготвување на Решенијата за легализација на објектите.

Праксата за делење на решенија за легализација на неделна основа ќе продолжи и во следниот период, а во досегашните четири месеци поделени се преку 500 нови решенија за легализација.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa