Ученици од ООУ „Рајко Жинзифов“ од Драчево се информираа како се прави технички преглед на возила

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Во рамки на проектот на Општина Кисела Вода кој има за цел на полуматурантите од општинските основни училишта да им помогне при изборот на идната професија денес ученици од ООУ „Рајко Жинзифов“, од населба Драчево во Сојузот на здружение на возачи на Македонија се информираа за се што е потребно за технички преглед на возила.

Дел од вработените на полуматурантите им ги претставија нивните работни задачи.

Покрај ова, тие на учениците им ги објаснија процедурите за регистрирање на возилата и законските обврски кои ги имаат учесниците во сообраќајот. На крајот деветоодделенците видоа како се прави технички преглед на автомобил. Проектот на локалната самоуправа ќе продолжи да се одвива во фирми кои опстојуваат на нејзината територија.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa