Полуматуранти од ООУ „Круме Кепески“ беа во едукативна посета на текстилната фабрика Bella

Рејтинг на корисник:  / 1
НајлошоНајдобро 

Проектот на Општина Кисела Вода кој има за цел на полуматурантите од општинските основни училишта да им го олесни изборот на идната професија денеска продолжи да се одвива со едукативна посета на познатата текстилна фабрика за женска гардероба Bella.

Учениците од ООУ „Круме Кепески“ во Bella од страна на тимот вработени беа запознати со процесите за изработка на модерно дизајнирана облека. Деветоодделенците имаa можност да видат како се конструираат и моделираат различни видови на женска гардероба.

Покрај ова, тие видоа и како машински се шијат веќе подготвените текстилни парчиња, а се информира и за потребните квалификации за вработување во фирмата.

Учениците добија и одговори на прашањата за кои се интересираа.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa