Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Привршува обновувањето на 100 пешачки премини, градоначалникот Беличанец- Алексиќ во инспекција

Рејтинг на корисник:  / 2
НајлошоНајдобро 

Проектот за обновување на 100 пешачки премини пред градинките и училиштата во Општина Кисела Вода се одвива со добра динамика. Во тоа се увери и градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, која изминатиот викенд во вечерните часови изврши увид на неколку локации каде се одвиваат активностите за бележење на сообраќајните зебри.   

 

Проектот кој официјално се промовираше изминатата седмица, опфаќа преобележување на сите пешачки премини пред градинките и училиштата на територијата на општината, во насока на подигнување на безбедноста на сите учесници во сообраќајот, а особено на пешаците, велосипедистите,  мотоциклистите, како и на повеќе од 10.000 ученици од општината. Реализатори на проектот се Републичкиот совет за безбедноста на сообраќајот на патиштата, Министерството за внатрешни работи, Општина Кисела Вода и компаниите Евроинс Осигурување, Адинг и Кодинг од Скопје.

Со оглед на забрзаната динамика на работа, проектот ќе заврши до крајот на оваа работна седмица, односно пред почетокот на новата учебна година.

 

 

 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa