Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Градинката “8-ми Март” во Пржино ќе добие нов покрив

Рејтинг на корисник:  / 3
НајлошоНајдобро 

Во насока на создавање на подобри услови за згрижување на децата од предучилишното воспитување, општината Кисела Вода продолжува со реконструктивни проекти во објектите на градинките. Деновиве, интензивно се изведуваат градежните работи за реконструкција и санација на покривната конструкција на градинката “8-ми Март” во населбата Пржино.

Имено, екипи на фирмата Ингрес, по налог на Општина Кисела Вода изведуваат реконструктивен зафат на покривот на оваа градинка, на површина од 1270 квадратни метри. Притоа, поради дотраеност се вади постоечката покривна конструкција од салонитни плочи и на нејзино место се поставува пластифициран лим и нова термо-изолација од камена волна. Истовремено, се поставуваат и нови хоризонтални и вертикални олуци.

Реконструкцијата на покривот се очекува да заврши до крајот на следната работна седмица, а општината за оваа намена од општинскиот буџет издвои 2.5 милиони денари.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa