Во Кисела Вода се одбележаа 70 години од завршувањето на граѓанската војна во Грција

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Вчеравечер во Домот на културата „Билјана Беличанец“, во Кисела Вода се одржа манифестација по повод 70 годишнината од завршувањето на граѓанската војна во Грција.

На свеченоста под мотото „Да не го заборавиме минатото, но да се стремиме кон подобра иднина“ големиот број присутни имаа можност да слушнат сведоштва за граѓанската војна во Грција и од нив да научат нешто повеќе за минатото на Македонците од Егејска Македонија.

Покрај ова, бројните гости на изложбата на фотографии подготвена од Александар Литовски, ги видоа страдањата на цивилното население и македонските партизани.

„Историјата им се случува на големите држави, ама историјата ја живееме ние обичните луѓе. Зошто ги одбележуваме овие настани, за нас да се сеќаваме на нив, да знаеме од кај сме, да си ги знаеме корените. Не е лесно да создадете дом, да создадете  семејство, да сте на коренот од каде што сте, но овие настани се за нас затоа што основната лекција во науката за идентитетот вели дека од ништо неможе да создадеш нешто, ниеден идентитет неможе од ништо да се создаде. Идентитетот се гради, се носи, се живее, културните елементи си ги носиме самите, ги живееме, се потсетуваме  на нив. Убаво е и младите да ги знаат овие настани, овие лекции затоа што колку повеќе се сеќаваме на нив толку подолго ќе трае нашата култура и нашата сегашност“ - истакна заменик министерот за образование и наука, Петар Атанасов.

„Голема е мојата чест, што јас, како градоначалник на Кисела Вода имам можност да се обратам тука, пред вас по повод одбележувањето на 70 години од завршувањето на граѓанската војна во Грција. Истата однесе многу животи, за многу Македоци значеше прогон, изгубен  дом, во многу случаи губење на семејството. Од Македонци, станаа деца бегалци кои никогаш нема да го заборават денот кога загубиле се што имале и станале талкачи во туѓи земји. Македонската историја е мачна на многу страници, но делот со прогонетите Македонци од Егејска Македонија се можеби најцрните од нив. Беа потребни многу години за да се изгради повторно довербата меѓу двете земји, лузните и грдите спомени никој не може да ги избрише, но денес со проактивна политика, веќе градиме нови мостови, на соработка, на пријателство, стремејќи се кон подобра иднина. Затоа и мотото на настанот на настанот организиран од Републичкото здружение на децата бегалци „Т‘ГА ЗА ЈУГ“- „ДА НЕ ГО ЗАБОРАВИМЕ МИНАТОТО НО ДА СЕ СТРЕМИМЕ КОН ПОДОБРА ИДНИНА“, во целост ја отсликува приказната за прогонетиот Македонец и неговата борба и денешна Северна Македонија и нејзиниот стремеж за подобра иднина за сите. Токму затоа, Општина Кисела Вода и јас, како нејзин градоначалник и понатаму ќе продолжиме да го поддржуваме Републичкото здружение на децата бегалци „Т‘ГА ЗА ЈУГ“ кажа во своето обраќање градоначалникот Филип Темелковски.

„Оваа година се одбележуваат 70 години од завршувањето на граѓанската војна во Грција. Ова е дел од манифестациите што се одбележуваат во текот на годината, започнавме со „Гоце фест“ потоа со промоција на книги на ученици каде заедно со господинот Петар Атанасов направивме селекција на учениците учесници на конкурсот од цела држава. Избравме три најдобри раскази и три најдобри песни“ - кажа Евгенија Николовска, претседател на Републичкото здружение на децата бегалци Т’га за југ.

Николовска во своето обраќање нагласи дека благодарение на градоначалникот Филип Темелковски и заменик министерот, Петар Атанасов се одржа културната манифестација.

Прекрасно организираниот настан го проследија градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски,  претседателот на Советот на Општината, Дарио Шимиќ и заменик министерот за образование и наука, Петар Атанасов.  

На сцената настапија познатите македонски фолк пејачи Круме Спасовски, Виданка Георгиева, Ванчо Трабунов, Ани Малинкова и Ристо Краповски.

Манифестацијата се одржа со поддршка од градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски и заменик министерот за образование и наука, Петар Атанасов.

 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa