Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски на патронатот на ООУ “Партенија Зографски” вети подобри услови за работа во училиштето

Рејтинг на корисник:  / 2
НајлошоНајдобро 

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски, денес присуствуваше на манифестацијата за одбележување на патронатот на ООУ “Партенија Зографски”.

63-годишното постоење на ова училиште се одбележа со свеченост на која градоначалникот Ѓорѓиевски и директорот на училиштето Мартин Мартиновски, поставија свежо цвеќе пред бистата на првиот македонски учебникар, фолклорист, филолог, културен деец, првиот македонски митрополит и еден од најистакнатите црковни работници од 19 век, чие име го носи училиштето.

Директорот се обрати и ги поздрави присутните, а потоа следуваа музичко-сценски настапи од страна на учениците, доделување на награди за најуспешните учесници на конкурсите распишани по повод патронатот, како и благодарници за наставниците кои годинава го заокружиле својот работен процес и заминале во пензија.

По завршувањето на свеченоста, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Ѓорѓиевски заедно со директорот Мартиновски, изврши обиколка на училишниот објект.

Се информираше за потребите што ги имаат учениците и персоналот во ова училиште. Изврши увид во училишната спортска сала во која неодамна отпочна проект за реконструкција на подот и ѕидовите. Се работи за инвестиција на Општина Кисела Вода во вредност од 1.885.000,00 денари. Директорот ја изрази својата благодарност и ја назначи важноста на овој проект бидејќи, учениците од ова училиште се прваци во општината во повеќе спортови.

Информираше дека се користи убавото време и додека трае обновата, дечињата организирано ги посетуваат падините на Водно. Од страна на градоначалникот доби уверување дека активностите во насока на подобрување на условите за работа во училишниот објект ќе се одвиваат со засилено темпо бидејќи инвестирањето во развојот на образовниот процес и изградбата на учениците во силни и здрави личности се должност на општината и ќе бидат негов врвен приоритет во работата. 

Инаку на ООУ “Партенија Зографски” брои вкупно 519 ученици. Годинава беа запишани 81 првачиња.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa