Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Ѓорѓиевски на увид - реконструкцијата на “Живко Фирфов” се интензивира

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

По привремениот застој, продолжуват градежните активности на улицата „Живко Фирфов“.

 Градоначалникот Ѓорѓиевски денес изврши увид во целосната реконструкција на оваа фреквентна улица во населбата Драчево, каде во должина од речиси еден километар се врши замена на асфалтот со нов, се обновуваат тротоарите, а ќе бидат поставени и нови лед светлосни арматури.

Во комуникацијата со фирмата изведувач, тој се информираше околу досегашните пречки и начинот на кој биле надминати. Доби уверување дека во периодот што следи, ќе се работи со засилена динамика и дека роковите предвидени за завршување на овој проект ќе бидат запазени.

Инаку, реконструкцијата на улицата „Живко Фирфов“ се одвива преку Проектот за поврзување на локални патишта на Министерството за транспорт и врски, преку кој Општина Кисела Вода доби средствата од Светска банка. Се работи за улица која поради својата местоположба во своето секојдневие ја користат речиси сите жители на Драчево и на чија надземна инфраструктура не е интервенирано со децении.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa