Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Поддршка од Кисела Вода за освојувачот на бронзен медал од ЕП во Турција, Петар Спасеновски

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски денес оствари средба со каратистот Петар Спасеновски. Овој 24-годишник од Расадник, пред еден месец се врати со бронзен медал од ЕП во карате кое се одржа во Газијантеп, Турција.

 

Репрезентативецот на Македонија, кој е член на КК Макпетрол, во борбата за бронзениот медал во категоријата до 84 килограми слaвеше против Оз Мурат од Турција со 2-0. Со градоначалникот на Кисела Вода, поразговара околу своите досегашните успеси. Имено, во 2019 од Данска се врати со европско злато, а три години пред тоа од ЕП во Кипар донесе бронза за македонското карате.

Инаку е студент на правниот факултет, кој целиот свој животен ритам, покрај на подготвувањето на испитите, го има подредено на спортот и тренинзите. Успехот бара дисциплина, што очигледно дава резултати, беше заедничкиот заклучок од денешната средба, на која градоначалникот Ѓорѓиевски му се заблагодари за афирмацијата на македонскиот спорт и му укажа дека може да смета на финасиска поддршка од својата матична општина, Кисела Вода.

Каратистот Спасеновски, пак, вети дека од следното првенство ќе се врати со златен медал. Впрочем тоа многу брзо ќе има шанса и да го докаже, бидејќи веќе утре заминува на Медитерански игри во Алжир, каде ќе се натпреварува на 26 и 27 месецов.

 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa