Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Фекална канализација во 11 Октомври бараки,трет капитален проект за роденденот на Општина Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Денес градоначалникот Орце Ѓорѓиевски го промовираше третиот од седумте капитални инфраструктурни проекти во рамките на роденденската седмица на Општина Кисела Вода.

 

Се работи за изградба на фекална канализација на улицата “Петар Драпшин” во должина од 1350 метри со што се решава еден голем проблем на жителите на урбаната заедница 11 Октомври бараки.

-Продолжуваме со промоцијата на третиот од седумте капитални инфраструктурни проекти во рамките на роденденската седмица на Општина Кисела Вода. Ако во првите два дена отворивме нов парк и финализиравме со санација на три клучни улици, денес реализираме проект за изградба на подземна инфраструктура. Се наоѓаме на улицата “Петар Драпшин” во урбаната заедница 11 Октомври Бараки, каде се гради фекална канализација. До крајот на јули, жителите на овој дел од општината ќе ги надминат досегашните проблеми кои ги имаа поради малиот профил на цевките од постојниот канализационен систем. Новата фекална канализциона мрежа во должина од 1350 метри со 29 нови шахти ќе може да одговори на густо населената населба, но и на развојната зона која се создава со изградбата на нови станбени објекти и растежот на Општина Кисела Вода

Инаку, денес е 29 јуни, и денес Општина Кисела Вода го прославува својот 67-ми роденден. Целиот ден е посветен на активности во знак на манифестации и активности поврзани со роденденското одбележување. Ќе бидат наградени талентираните ученици и спортисти, како и најистакнатите наставници и воспитувачи, ќе има свечена седница на Советот, а во попладневните и вечерните часови, низа културно-забавни случувања. Од 18 часот во паркот Шопен, хуманитарна коријада од страна на Здружението на пензионери од Кисела Вода, каде во соработка со Црвен крст-Кисела Вода, лекарски тим бесплатно ќе мери притисок и ќе испитува шеќер во крвта. Од 20 часот, во паркот Македонија, веднаш до домот на културата Билјана Беличанец ќе се одвива свеченото отворање на културното лето и првата концертна вечер на која настапуваат Филип Шурбевски-ЕЗГИЈА КВАРТЕТ, Ефто Пупиновски и Влатко Лозановски-ЛОЗАНО-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и ги покани присутните граѓани, но и сите жители на Општината да бидат дел од роденденската прслава и од Културното лето.

 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости