ankara escortcasino siteleri1xbet 2024ankara escort bayanankara escortkonya eskortbursa escortmebbis girişataşehir escortkadıköy escortbahsinewonoddmariobettipobetonwinbahiscombahsineDenizli Escortdeneme bonusudeneme bonusu veren siteleronwin girişbetstarsbodogjoocasinoblizzcasinobitslotcasoojusbit.iomirax casinobitkingzmbitclubrichesinclavecasinosbetplay.ioonlineslotmachinesbets.ioresorts world casinoatlantic city casinosfanduel casinobitstarz casino real moneyoshifree slot gamescrypto casinosbitcoincasinobetus casinored dog casinono deposit bonus codes 2024online slots real moneyroulette casinooynabilmercurecasinobetyapankabahisregnobetboombetodeonbetyorkbetmavibetodeonbetistekbetbetebetkazansanacratosroyalsonbahisinterbahisceltabetbordobetlesabahisLucku Luke CasinoRaptor casinoTwin casinoPusulabetgüvenilir bahis siteleritrendyol indirim kodupopsec.orgdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerstarzbetbonusbayşanslıbetonredbetonredroketbetultrabetnorabahisbetturkeytarafbetbetkomistanbul escort bayancasibomBahis forumligobet üyelikescort bayan maltepePalacebetmariobethttp://www.escortbayanlariz.netromabetroketbet girişseocasibom girişjasminbet1xbet girişjasminbetxrp ledgeronwinmarsbahissekabetholiganbetlunabetbetparkbetkomvdcasinodeneme bonusu veren sitelerjojobetmatbettipobet twittercasibombetturkeybetturkeystarzbetxslotxslotzbahiszbahisistanbul escortcasino sitelericasino sitelerijojobet meritkingbettiltjojobetgrandpashabet girişholiganbet girişbetturkeygrandpashabetslot sitelericasino siteleriGrandpashabetÇekmeköy EscortgrandpashabetMeritkingMeritkingjojobet güncel girişholiganbet girişjojobet güncel girişgrandpashabetgrandpashabetjojobet güncel girişMeritkingtarafbetcasibomcasibomcasibommadridbet girişmadridbet girişjojobetjojobetmarsbahiscasibomcasibomholiganbetmariobetjojobetjojobetjojobetjojobetMatadorbetJojobetholiganbetmatadorbetmariobetpiabettarafbetbahiscomhttps://cpllindengrove.com/jojobetJojobetjojobetjojobet jojobetjojobetJojobetmatadorbetevden eve nakliyat ankaracasibommarsbahisgaziantep escortgaziantep escortcasibombettiltmarsbahisholiganbethacklinkbahsegellunabetjojobet
malatya escort pendik escort bayan antalya bayan escort ankara escort samsun escort bayan avcılar bayan escort anadolu yakası escort şirinevler escort bayan mersin bayan escort tuzla escort şişli escort bayan mecidiyeköy bayan escort
How Hot is Too Hot for Cats
Пуштено во употреба повеќенаменското игралиште во с. Драчево

Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Пуштено во употреба повеќенаменското игралиште во с. Драчево

Рејтинг на корисник:  / 10
НајлошоНајдобро 

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, градоначалникот на општина Кисела Вода Билјана Беличанец-Алексиќ и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, денеска го пуштија во употреба новото повеќенаменско игралиште во ОУ “Св. Климент Охридски” во селото Драчево.

 

 

Во своето обраќање пред присутните, Премиерот Груевски нагласи дека Владата и институциите на системот продолжуваат со интензивно темпо на работа во сите полиња од интерес на граѓаните и во сите делови на нашата држава.

- Пред нас е период кој ќе донесе многу придобивки, многу инвестиции, реформи и нови проекти, но и период во кој треба да ги довршиме проектите кои ги започнавме во минатото и континуирано ги реализиравме во изминатиот период, рече претседателот на Владата на Република Македонија.

Еден од тие проекти, истакна Груевски, е и проектот за „Изградба на 100 повеќенаменски спортски игралишта“ во чии рамки веќе се пуштени во употреба 12 игралишта, а 14 други се во тек на изградба. Овој проект е дел од низа капитални проекти во спортот какви што, истакна премиерот, нашата држава не памети. Слични проекти се изградбата на 35 големи спортски сали, на 50 фудбалски игралишта, како и изградбата на 100 тениски терени низ целата држава. Целта на сите овие проекти е секаде низ Македонија да се поттикне развојот на спортот и здравите навики кај младите.  Тој потсети дека во општина Кисела Вода веќе се изградени спортски сали во ОУ „Невена Георгиева Дуња“ и „Круме Кепески“. Се планира и изградба на два тениски терени и четири повеќенаменски спортски игралишта. Едното од нив, веќе се гради во подрачното училиште „Кузман Јосифовски Питу“ во Црниче.

 - Тука во Драчево во завршна фаза е изградбата на новото училиште „Рајко Жинзифов“ за што е обезбедена донација од Владата на Народна Република Кина. Помогнавме за асфалтирање на улицата „Иван Хаџиниколов“, ја изградивме атмосферската канализација на улицата „Жарко Зрењанин“ и фекалната канализација во населеното место Потстаница, рече Груевски и додаде дека на пошироката територија на Кисела Вода реализирани се уште многу други проекти. Потенцира дека продолжува соработката со оваа општина, како и вложувањето во проекти кои се од витално значење за образованието, земјоделството, културата, за модернизација на здравството, за унапредување на животната средина, за изградба на патиштата, како и повеќе други проекти.

Според градоначалникот на Кисела Вода Билјана Беличанец Алексиќ, повеќенаменското игралиште ќе придонесе за правилен развој на најмладите и ќе помогне да се трасира успешната иднина на некој иден спортист.

- Во периодот на градба на ова повеќенаменско игралиште, и општина Кисела Вода се вклучи со сопствена инвестиција во целосната реконструкција во поставувањето нов кров на училишната спортска сала, кој беше во исклучително незавидна состојба, со цел да се овозможи непречено одвивање на наставата и развојот на училишниот спорт, истакна Беличанец Алексиќ.

Најавувајќи ги новите проекти во општина Кисела Вода, таа најави дека инвестициите на оваа локална самоуправа нема да сопрат.

-Како би добиле целосен мини спортски објект во село Драчево, веќе во текот на идната недела, веднаш до ова повеќенаменско игралиште ќе се постави уште едно, но со фитнес реквизити, повторно со средства од буџетот на општина Кисела Вода. Верувам дека со ова ќе придонесеме во добивањето на пофункционална и поквалитетна средина за жителите на оваа територија, онака како што и ветивме-истакна градоначалникот на општина Кисела Вода Беличанец-Алексиќ.

 

 Повеќенаменското игралиште во ОУ “Св. Климент Охридски” во с. Драчево е со димензии 45x28 метри. Сите љубители на мал фудбал, ракомет, кошарка, тенис, можат бесплатно да го користат, за што се обезбедени сите спортски реквизити. Заградено и осветлено, со клупи за одмор и корпи за отпадоци, ова повеќенаменско игралиште ќе биде место за собирање, дружење и спортување за сите, дури и во вечерните часови.

- На овој начин учениците ќе имаат уште поголем мотив да спортуваат и да се дружат меѓусебно, а наставниците ќе имаат дополнителна шанса да ги научат младите да практикуваат поздрав начин на живеење, фокусиран на промовирање на натпреварувачкиот дух, правилата на фер-плеј и тимска работа, рече директорот  на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески.

Тој нагласи дека со изградбата на повеќенаменските игралишта и останатите капитални проекти за спорт се потврдува заложбата за градење општество базирано на знаење и јакнење на духот и физичкото здравје кај младата популација.

 Повеќенаменското игралиште го градеше екипата на Бауер БГ. Неговата изградба, комплетно финансирана од Владата на РМ, преку Агенцијата за млади и спорт,  чинеше 8.730 000,00 денари. Посебно радува што ќе претставува уште една содржина што ќе ја нуди училиштето “Св. Климент Охридски” , кое пред неполн месец беше прогласено за најбезбедно и со најдобри хигиенски услови во Скопје, a едно од трите најбезбедни и најчисти во државата и кое е носител на највисокото еколошко признание-зеленото знаме.  

 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости