Уредување на тревните површини низ општина Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Секторот за Месна самоуправа и соработка со невладин сектор при општина Кисела Вода, во изминатиов период превзема активности за косење на нараснатата трева и расчистување на депонии од отпад на целата територија на општината.

 

 

Акцијата започна во урбаните заедници 11 Октомври згради и бараки околу комплексот спортски игралишта и трим патеката, потоа продолжи во УЗ Расадник и УЗ Кисела вода околу детските игралишта и паркот Македонија, за истата да продолжи во УЗ Црниче и УЗ Пржино околу скалите кои ги поврзуваат улиците: “Чедомир Кантарџиев”, “Павел Шатев”, “Партение Зографски”, “Рилски Конгрес” и “Пржино” – крак.

Раководителот на Секторот Марјан Стојанчевски информира дека во акцијата се вклучени вкупно 60 сезонски работници од кои 10 работат со тримери поделени во три групи. Акцијатa и понатаму продолжува во УЗ населба Драчево, МЗ село Драчево и МЗ Пинтија на 12,13 и 15 јуни.

 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Голема еколошка акција се спроведе во Кисела Вода https://t.co/jzhPIsPtgD
7hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Во организација на Сојузот за училишен спорт на Општина Кисела Вода се одиграа финалните кошаркарски натпревари https://t.co/ykOVQLsRmx
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ги поканува своите жители на еколошкиот настан “Биди дел од чиста иднина” https://t.co/VNgbZvP8qY