Новости

Општина Кисела Вода започнува со изградба на 2886 метри фекална канализација во с.Усје

Рејтинг на корисник:  / 0

Општина Кисела Вода го потпиша договорот со фирмата “Енергомонт” и со тоа отпочнува изградбата на секундарната фекална канализација во селото Усје.

Повеќе: Општина Кисела Вода започнува со изградба на 2886 метри фекална канализација во с.Усје

На 1 јуни почнува уписот на првооделенците во основните училишта во општина Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 0

Врз основа на член 60 од Законот за основно образование (Сл.Весник на РСМ бр.161/2019) и член 3-б од Уредбата со законска сила за изменување и дополнување на Уредбата со законска сила за примена на Законот за основно образование, основното образование е задолжително за сите деца од шест до петнаесет години. Образованието трае девет години и се организира во три периоди.

Повеќе: На 1 јуни почнува уписот на првооделенците во основните училишта во општина Кисела Вода

Нека ни е честит нашиот најзначаен државен празник, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Рејтинг на корисник:  / 0

Почитувани граѓани,

Денеска кога го празнуваме нашиот најзначаен државен празник, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, Ви упатуваме честитки со порака за чување на нивното огромно дело за човештвото. Светите солунски браќа Кирил и Методиј, како најучени во Византиската империја се најзаслужни за културниот развој на сите словенски народи. Тие преку просветителските мисии успешно ја рашириле писменоста и христијанството помеѓу народите. Браќата потекнувале од богато семејство од Солун, од каде со користење на јазикот на македонските словени ја составиле првата словенска азбука. На одбележувањето на овој голем ден, Ве повикуваме да го чуваме и афирмираме нашиот убав македонски јазик.

Нека ни е честит нашиот најзначаен државен празник, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј.

Фотографија: Манастир Св. Јован Бигорски

Нека е честит исламскиот празник Рамазан Бајрам

Рејтинг на корисник:  / 0

Почитувани наши сограѓани од исламска вероисповед,

Општина Кисела Вода со огромно задоволство Ви го честита денешниот голем исламски празник, Рамазан Бајрам. Денеска кога празнувате и го завршувате месечниот пост, Ви посакуваме исполнување на молитвите, благосостојба, многу здравје, среќа и љубов. Овој празничен ден како и сите останати празници, и во иднина да продолжи да не радува затоа што ни овозможува да се запознаваме со убавините на различностите, преку кои се зближуваме, ги негуваме и ги доградуваме добрите односи. Само со солидарност, слога и со искрено меѓусебно почитување ќе ги постигнеме целите на религиите.

Имајте убави празнични денови исполнети со радост!

Бајрам шериф мубарек олсун!

Информации за сите деловни субејкти кои работат online за време на полицискиот час во општина Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 0

Општина Кисела Вода известува дека за време на полицискиот час, на нејзината територија територија работат неколку деловни субјекти кои се занимаваат со достава на храна и лекови. Деловните субјекти за вршење на услугите претходно аплицираа на Јавниот повик на локалната самоуправа.

Повеќе: Информации за сите деловни субејкти кои работат online за време на полицискиот час во општина Кисела Вода

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa