Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Новости

Покана до медиуми

Рејтинг на корисник:  / 0

Во вторник, (05.11.2013) во 10:30 часот, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ и амбасадорот на СР Германија во Република Македонија, Н.Е. Гудрун Елизабет Штајнакер ќе го посетат подрачното основно училиште “Круме Кепески” во нас. Припор, кое се реконструираше со донација од Германската амбасада.

Ги покануваме редакциите на пишаните и електронските медиуми да испратат новинарска екипа (новинар и снимател или фоторепортер) да го проследат настанот.

Младите поети и уметници од Кисела Вода учествуваа на 46 –те Детски Рацинови средби во Велес

Рејтинг на корисник:  / 2

Велес- лулка на поезијата. Во чест на поетот на обесправените, тутуноберачите, копачите, поетот на народната душа – великанот Коста Солев Рацин, на 1-ви и 2 -ри ноември во Велес се одржаа 46-те по ред Детски Рацинови средби. Се собраа млади поети и уметници од одбрани училишта од Македонија, кои претходно аплицираа на конкурсот објавен од градската библиотека „Гоце Делчев“ од Велес. Ученици од сите основни училишта од општината Кисела Вода зедоа учество на ликовно-вајарската и литературната работилница.

Повеќе: Младите поети и уметници од Кисела Вода учествуваа на 46 –те Детски Рацинови средби во Велес

Градот Скопје ќе додели садници на урбани и месни заедници и куќни совети

Рејтинг на корисник:  / 2

Градот Скопје ја продолжува традиционалната есенска акција за доделување садници на сите заинтересирани куќни совети и урбани месни заедници, на коишто  ќе додели 3 000 дрвца (листопадни и зимзелени) од ЈП „Паркови и зеленило“. Садниците коишто ќе ги додели Градот Скопје  ќе бидат стручно засадени од вработени лица во ЈП „Паркови и зеленило“.

Повеќе: Градот Скопје ќе додели садници на урбани и месни заедници и куќни совети

Замена на семафорските контролери на булеварот “Борис Трајковски”

Рејтинг на корисник:  / 1

Градот Скопје ги информира граѓаните дека во рамките на проектот за автоматизирано управување на сообраќајот во периодот од 4 до 10 ноември ќе се врши замена на старите семафорски контролери на крстосниците по должината на булеварот Борис Трајковски. 

 

Повеќе: Замена на семафорските контролери на булеварот “Борис Трајковски”

Се гради атмосферска канализација на улиците “Локов” и “Ѓорѓи Димитров” во Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 3

Еден од основните предуслови за квалитетно живеење, особено во урбаните средини е постоењето на добра комунална инфраструктура. Во голем дел во општината Кисела Вода не постои изградена атмосферска канализациона мрежа или постои, но не е со капацитет целосно да ги прифати атмосферските води. Неизграденоста пак на канализационата мрежа ги принудува луѓето да ги испуштат  искористените отпадни води во непосредна близина  на нивните живеалишта, односно во веќе постоечкиот мешан систем на канализација.  Со цел за обезбедување на нормални и квалитетни услови за живот, Општина Кисела Вода во изминатиот период започна интензивни градежни активности за изградба на нови канализациони мрежи.

Повеќе: Се гради атмосферска канализација на улиците “Локов” и “Ѓорѓи Димитров” во Кисела Вода

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa