Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Новости

Учениците од ОУ “Св. Климент Охридски” ќе учествуваат на градскиот натпревар за противпожарна заштита

Рејтинг на корисник:  / 6

Оваа рaботна седмица актуелни се квизовите за протипожарна заштита во основните училишта во Општина Кисела Вода. Во вторникот (29.10.) квиз натпревар по противпожарна заштита се одржа во ОУ “Круме Кепески”, додека пак, во средата (30.10.) ваков натпревар се одржа во ОУ “Св. Климент Охридски“ во село Драчево, каде учество зедоа екипите на основните училишта: ”Св.Климент Охридски“, “Кузман Шапкарев“, “Рајко  Жинзифов“ од населба  Драчево и ОУ “Марко Цепенков“ од село Зелениково.

Повеќе: Учениците од ОУ “Св. Климент Охридски” ќе учествуваат на градскиот натпревар за противпожарна заштита

Се одржа квиз натпревар по противпожарна заштита

Рејтинг на корисник:  / 6

Во рамките на програмските активности за развој на противпожарната заштита на Општина Кисела Вода и одлуката на Противпожарниот сојуз на Република Македонија, Општинскиот Противпожарен Сојуз - Кисела Вода и оваа година организира квиз натпревар по противпожарна заштита во соработка со сите основни училишта од Кисела Вода. Секое училиште учествува со екипи, квизот се одржува во два дела, полуфинални натпревари по пат на тестирање и финални натпревари на првопласираните екипи.

Повеќе: Се одржа квиз натпревар по противпожарна заштита

Без струја дел од Драчево

Рејтинг на корисник:  / 6

Дел од Драчево и повеќе скопски села денес ќе останат без струја во одредени периоди од денот, поради зафати од страна на екипите на ЕВН Македонија за подобрување на мрежата.

Така од 8 до 16 часот, струја ќе нема во дел од  Драчево, поточно за корисниците околу стариот пат кон селата Батинци, Љубош, Драчевица, Цветово и Палигора. Претпладне од  8.30 до 10.30 часот, без струја ќе остане и улицата Сава Ковачевиќ бр. 79Б во Кисела Вода.

Дел од Кисела Вода денес без струја

Рејтинг на корисник:  / 2

Во периодот од 09:00 – 12:00 часот, денес без струја ќе бидат корисниците од улицата „Ратко Митровиќ“ во населба Драчево, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи.

Како што информира РЦУК – Скопје, прекините се заради реализација на инвестициски зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија на корисниците во овие реони.

Градоначалникот Беличанец – Алексиќ додели нови 53 ваучери за новороденчиња

Рејтинг на корисник:  / 7

По четврти пат, градоначалникот на Општина Кисела Вода Билјана Беличанец – Алексиќ, денеска додели ваучери на 53 семејства од општината кои имаат принова и притоа доставија комплетна документација за еднократна парича помош.

-“Со  мерката која Општина Кисела Вода за прв пат ја применува од оваа година, искрено се надевам дека ќе дадеме скромен поттик и стимул за семејствата сериозно да размислуваат и да се одлучат за зголемување на бројот на дечиња” – порача Беличанец – Алексиќ.

Повеќе: Градоначалникот Беличанец – Алексиќ додели нови 53 ваучери за новороденчиња

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa