Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Новости

Покана до медиуми

Рејтинг на корисник:  / 1

Во сабота, (26.10.2013) во 11:00 часот, во големата сала на Општина Кисела Вода, градоначалникот Билјана Беличанец – Алексиќ ќе додели ваучери за еднократна парична помош на 53 семејства со новороденчиња од општината.

Ги покануваме редакциите на пишаните и електронските медиуми да испратат новинарска екипа (новинар и снимател или фоторепортер) да го проследат настанот.

Одбележан месецот на книгата во ОУ „Кирил Пејчиновиќ“

Рејтинг на корисник:  / 6

Вчера, (24.10.2013), по повод месецот на книгата се одржа поетско читање во библиотеката на ОУ “Kирил Пејчиновиќ”. На оваа средба учествуваа писателот за деца Наум Попески, директорот на училиштето Тони Илиев, психологот на училиштето, наставници по македонски јазик и литература,  како и претставници од Општина Кисела Вода.

Повеќе: Одбележан месецот на книгата во ОУ „Кирил Пејчиновиќ“

Девет голови во дерби средбата

Рејтинг на корисник:  / 11

Дерби средбата меѓу екипите на основните училишта  Круме Кепески и Кузман Шапкарев само ја потврди прогнозата дека овие две екипи до крајот на сезоната ќе се борат за шампионската титула. Интересно е дека избраниците на тренерот Драгољуб Ѓорѓевиќ на полувремето имаа предност од  4:1, но сепак на крајот од средбата, со пресврт славеа домаќините со 5:4. Во второто коло Кузман Шапкарев со 4:0 славеше над Партенија Зографски, додека избраниците на тренерот Игор Зафировски го претрпеа првиот пораз  од Рајко Жинзифов со 3:1.

Повеќе: Девет голови во дерби средбата

Шампионска игра на фаворитот

Рејтинг на корисник:  / 4

Полни трибини,  на теренот мотиви за докажување на спортскиот талент,  одигрување на натпревари, кои се над просекот за училишен спорт. Тоа накратко ја отсликува новата сезона во училишниот спорт во општина Кисела Вода. Инаку,  кошаркарската лига  започна во знакот на шампионите  ОУ Невена Георгиева Дуња. Избраниците на тренерот Вангел Сувариев во првите две кола беа доминантни во средбите со  Партение Зографски и Кузман Шапкарев. Во првата средба  ,, Дуња“ со 42:21 славеше над  ,,просветителите“, додека во второто коло беа совладани и ,,драчевци“ со 42:14. Мора да се истакне дека добра екипа има формирано и ОУ Рајко Жинзифов. Тие во второто коло ја совладаа борбената екипа на ОУ Кирил Пејчиновиќ,  и оттука избраниците на тренерот Јовица Ефтовски ја најавија борбата за челната позиција на табелата.  

Повеќе: Шампионска игра на фаворитот

ДУП-от “Цветан Димов II” на повторна јавна расправа

Рејтинг на корисник:  / 9

Во насока на создавање на рамномерен просторен развој, рационално уредување и користење на просторот и создавање услови за хумано живеење и работа на граѓаните, Општина Кисела Вода ги продолжи активностите за носење на неколку клучни урбанистички планови. Имено, деталниот урбанистички план за реон Ј, четврт Ј10, Општина Кисела Вода, плански период 2013-2018, кој е со граници на планскиот опфат помеѓу улиците ”Христо Татарчев” (поранешна “Сава Ковачевиќ”), “Народни Херои”, “Димо Хаџи Димов” и булеварот “Есенинова” e повторно на јавна расправа.

 

Повеќе: ДУП-от “Цветан Димов II” на повторна јавна расправа

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa