Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Новости

Се реконструираат тротоари и се чистат дивите депонии во Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 2

Општина Кисела Вода започна акција за реконструкција на тротоарите по сервисните улици на нејзината територија. Деновиве, по налог на општина Кисела Вода, екипи на фирмата “Пелагонија А.Д. Гостивар” која го доби тендерот за изградба и реконструкција на патеки, тротоари, скверови, паркинзи и улици од павер елементи, започнаа градежни работи за реконструкција на тротоарот на улицата “Димитрија Чуповски” во нас. Драчево. Се реконструираат тротоарите од левата страна на улицата во близина на зелениот пазар, на вкупна површина од 400 квадратни метри, за што општината издвои околу 730.000 денари.

Повеќе: Се реконструираат тротоари и се чистат дивите депонии во Кисела Вода

Успешен концерт на Силви Бенд на “Три круши”

Рејтинг на корисник:  / 1

Концертна музичка програма понуди културното лето “Три круши”, изминатиов викенд. Покрај феноменалниот настап на Миле Кузмановски во петокот, успешен целовечерен концерт на верско-рекреативниот центар “Три круши” во саботата, одржаа музичките ѕвезди Силви и Влатко Плевнеш, кои 25 години блескаат на музичкото небо под името Силви Бенд.

Повеќе: Успешен концерт на Силви Бенд на “Три круши”

Се пушти во употреба Паркот на бранителите во Драчево

Рејтинг на корисник:  / 11

Паркот на бранителите со меморијална фонтана изграден во чест на загинатите од конфликтот во 2001 година кој се наоѓа во Драчево, од вчера е отворен за граѓаните.

Со достоинствено чествување во организација на Општина Кисела Вода, вчеравечер се оддаде почит на шесте бранители од општината, кои загинаа во конфликтот од 2001 година. Паркот го пуштија во употреба градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, Јохан Тарчуловски и поранешниот градоначалник на општината, Марјан Ѓорчев во чиј мандат започна изградбата.

Повеќе: Се пушти во употреба Паркот на бранителите во Драчево

Покана до медиуми

Рејтинг на корисник:  / 0

Во недела (28.07.2013), со почеток во 20:30 часот свечено ќе се отвори Паркот на бранителите со меморијална фонтана во нас. Драчево изграден во чест на бранителите од конфликтот во 2001 година.

Ги покануваме редакциите на пишаните и електронските медиуми да испратат новинарска екипа (новинар и снимател или фоторепортер) да го проследат настанот.

Спектакуларен концерт на Миле Кузмановски

Рејтинг на корисник:  / 3

На сцената на амфитеатарот на верско-рекреативниот центар “Три круши” пред околу 1000 посетители, во рамките на овогодинешното културно лето, Миле Кузмановски со својот двочасовен концерт, покажа и докажа зошто е еден од нашите најдобри интерпретатори на македонската народна музика.

Миленикот на драчевската публика не го штедеше гласот, ниту пак емоциите, особено при интерпретацијата на една од неговите вонвременски песни „Не кани ме“. Се нижеа и „Крал без круна“, „Што побарав од тебе, Господе“, „Падни стани“ и ред други хитови по мерак на публиката, која со своето присуство покажа дека никогаш не е и доста од убава македонска песна и глас каков што е оној на Миле Кузмановски.

Повеќе: Спектакуларен концерт на Миле Кузмановски

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa