Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Новости

Културното лето “Три круши” ги развесели најмладите

Рејтинг на корисник:  / 3

Викенд полн со убава музика и забава за најмладите го окарактеризира овонеделното културно доживување на “Три круши”. Најпрвин, во петокот (19.07.), целовечерен концерт одржа тамбурашката група “Гезме”, која повеќе од два часа ги забавуваше присутните посетители на верско-рекреативниот центар “Три круши” со широк репертоар на традиционални македонски песни со етно призвук.

Повеќе: Културното лето “Три круши” ги развесели најмладите

Се носи ДУП-от “Цветан Димов – Славија”

Рејтинг на корисник:  / 3

Општина Кисела Вода во континуитет работи на урбанизирање и развој  на општината. Во насока на урбанизирање на локацијата каде е сместена општината Кисела Вода, во моментов на јавна расправа е ДУП-от за реон Ј, четврт Ј12, Општина Кисела Вода, со кој ќе се уреди просторот помеѓу: булеварот "Македонија", улицата "Петар Дељан", улицата "Првомајска" и улицата "Есенинова, односно делот на поранешниот објект на “Славија”, делот на општинските бараки и останатите  локалитети од левата страна на булеварот. 

Повеќе: Се носи ДУП-от “Цветан Димов – Славија”

Музичко уживање и детска претстава викендов на “Три круши”

Рејтинг на корисник:  / 6

Ново музичко доживување ќе донесе овонеделното издание на културната манифестација “Бранувано културно Три круши 2013-то лето”. Имено, во петок (19.07.2013) на верско – рекреативниот центар “Три круши”, со почеток во 21:00 часот тамбурашката група ,,Гезме” ќе одржи целовечерен концерт.

Во сабота пак, ќе се одржат два културни настани. По петти пат ќе се одржи детскиот фестивал “Три круши” на кој ќе се претстават ученици од осумте основни училишта во општината, а забавата ќе продолжи со детската театарска претстава “Македонска приказна” во изведба на Театарот за деца и младинци. Овие два настани ќе се реализираат на верско – рекреативниот центар “Три круши”, со почеток во 19:00 часот.

Влезот за граѓаните е слободен.

Исплатени еднократните парични награди за талентираните и надарени ученици

Рејтинг на корисник:  / 6

Општина Кисела Вода деновиве заврши со исплатата на еднократните парични награди наменети за талентираните и надарени ученици од општината Кисела Вода. Вкупно 168 ученици, од кои 77 за спорт и 91 за образование на крајот на училишната година беа наградени со ваучери од по 10.000 денари, кои на пригодна свеченост им ги врачи градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец - Алексиќ. Оваа активност, општината Кисела Вода ја спроведува втора година по ред со цел да ги стимулира најмладите жители на општината да продолжат со успесите во делот на воспитно-образовните и спортските активности. 

Се санираат ударните дупки во Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 3

Акцијата за санирање на ударните дупки и прекопи на територијата на Општина Кисела Вода која започна пред една седмица, веќе на терен ги даде очекуваните позитивни резултати. Откако започна акцијата, комплетно се санирани ударните дупки на повеќе сервисни улици во населбите Цветан Димов, Пржино, Црниче, Драчево, 11-ти Октомври – бараки и Припор, за што се потрошени околу 115 тони асфалт, со кои се пополнети ударни дупки на површина од околу 926 квадратни метри.

Повеќе: Се санираат ударните дупки во Кисела Вода

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa