Новости

Жителите на Кисела Вода аплицираат за добивање субвенции, за „енергетски ефикасни домови“

Рејтинг на корисник:  / 0

За добивање субвенции, за „енергетски ефикасни домови“, од 2 септември досега голем број граѓани поднесоа апликации.

Општина Кисела Вода овој голем проект го реализира во соработка со Здружението за хумано домување Хабитат - Македонија. Со реализацијата на проектот жителите на Кисела Вода ќе добијат потопли домови и ќе заштедат финансиски средства. За успешно реализирање на истиот Општина Кисела Вода одвои околу 7 милиони денари.

Заинтересираните за добивање субвенции, апликации може да поднесуваат во архивата на Општина Кисела Вода, секој работен ден од 08:30 до 16:00 часот, до 30.09.2019 година.

Заедниците на сопственици или Управители на станбени згради за колективно домување повеќе информации можат да добијат на веб страната на Општината, на следниот линк: http://www.kiselavoda.gov.mk/index.php/component/content/article/8-soodrzina/2432-2019-07-04-10-28-37 .

 

 

 

Баделки убедливо го победија Нирнберг

Рејтинг на корисник:  / 0

ЖКК „Бадел 1862“ од Кисела Вода, минатата седмица беше домаќин на женскиот кошаркарски клуб „POST SV Nürnberg “, од Германија.

Повеќе: Баделки убедливо го победија Нирнберг

Училишното ѕвонче го означи почетокот на училишната година за над 5000 основци во Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 0

Денеска во Кисела Вода во осумте општински основни училишта, училишното ѕвонче го означи почетокот на училишната година за над 5000 основци. Во училиштата се одржаа приредби преку кои на вкупно 620 првачиња од страна на наставниците им беше посакно добредојде.

Повеќе: Училишното ѕвонче го означи почетокот на училишната година за над 5000 основци во Кисела Вода

„Културното лето Општина Кисела Вода 2019“ заврши со концерти на Мики Јовановски-Џафер, Искра Трпева, Ѓоко Танески и КУД „Китка“

Рејтинг на корисник:  / 0

На затворањето на „Културното лето Општина Кисела Вода 2019“, синоќа на „Три круши“ посетителите имаа можност да ги слушнат познатите авторски песни на Мики Јовановски-Џафер, Искра Трпева и Ѓоко Танески.

Повеќе: „Културното лето Општина Кисела Вода 2019“ заврши со концерти на Мики Јовановски-Џафер, Искра Трпева, Ѓоко Танески и КУД „Китка“

Познатите музички имиња Мики Јовановски-Џафер, Искра Трпева, Ѓоко Танески и КУД „Китка“ вечерва на „Три круши“

Рејтинг на корисник:  / 0

Вечерва, со почеток од 20:00 часот, на месноста „Три круши“ на затворањето на „Културното лето Општина Кисела Вода 2019“ концерти ќе одржат познатите музички имиња Мики Јовановски-Џафер,  Искра Трпева, Ѓоко Танески и КУД „Китка“.

Повеќе: Познатите музички имиња Мики Јовановски-Џафер, Искра Трпева, Ѓоко Танески и КУД „Китка“ вечерва на „Три круши“

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Интервју на градоначалникот Филип Темелковски https://t.co/xG7xs9oY4I
12hreplyretweetfavorite
O_KiselaVoda Утре во рамки на првата кошаркарска лига КК „Академија ФМП“ ќе го одигра првиот натпревар во Кисела Вода https://t.co/zpBCmJT4ik
O_KiselaVoda Градоначалникот Филип Темелковски од понеделник почнува со посети на сите месни и урбани заедници во Кисела Вода https://t.co/MQYplG8cMg