Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

  • Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Кошаркарките на „Бадел 1862“ докажаа дека се најдобри

Екипата на ЖКК „Бадел „1862“ од Кисела Вода, оствари уште една многу голема убедлива победа. На натпревар од Првата женска кошаркарска лига, група Запад, баделки со огромна резултатска разлика 91:29 (24:6, 24:10, 24:8, 19:5) ја победија екипата на ЖКК „Пантери“.

„Поради отсуство на сениорките коишто се наоѓаат на репрезентативни подготовки, екипата на ЖКК „Бадел 1862“ настапи во состав во којшто доминираа кошаркарките од младинскиот погон. Дебитантски настап во сениорскиот тим имаа четиринаесет годишните Јована Димковска и Зара Стојковска, којашто својот деби настап го круниса со 7 постигнати поени“ - изјави Љупчо Павловски, тим менаџер на ЖКК „Бадел 1862“.

Најефикасна на натпреварот беше шестнаесет годишната Мартина Маркоска со постигнати 31 поен. Во листата на стрелците се запишаа и Сара Максимовска со постигнати 19 поени, Марија Димитријевиќ со 13 поени, Марија Николов со 11 поени, Сандра Лазаревска со 6 поени, Јана Петрова и Стефани Цветановска со 2 поени.  Од екипата на ЖКК „Пантери“, на теренот најмногу се истакнаа Личина со 16 поени и Захиповиќ со постигнати 7 поени.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa