Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

  • Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Во ПОУ „д-р Златан Сремец“ еврејско катче ќе потсетува на холокаустот на македонските Евреи

Во знак на сеќавање на холокаустот на македонските Евреи, ПОУ „д-р Златан Сремец“ се приклучи на иницијативата на Министерството за надворешни работи на Израел, насловена „Садници за сеќавање“. По тој повод, училиштето во соработка со граѓанската организација „Акта Нон Верба“ организираше настан за садење садници.

За таа цел, учениците, наставниците и директорката на училиштето, Марија Делетиќ, заедно со претставници од организацијата „Акта Нон Верба“ и од Општина Кисела Вода, во училишниот двор засадија повеќе садници, кои беа донација од Израелската амбасада и амбасадорот на Израел, Н.Е. Дан Оријан.  

Во дворот на училиштето направено е мало еврејско катче, кое секојдневно ќе потсетува на 11.03.1943 година, на денот кога 7.144 македонски Евреи беа депортирани во логорот на смртта Треблинка.

За потсетување, македонскиот народ даде голем придонес во победата над најголемото зло на човештвото, Фашизмот. 

 

 

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa