Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

  • Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Одбојкарките на „Јанта Волеј-Кисела Вода“ го освоија Купот на Македонија

Изминатиот викенд, во неделата, ЖОК „Јанта Волеј - Кисела Вода“ со победата над екипата на „Вардар жени 2019“ со 3:1 (25:18, 25:23, 20:25 и 26:24 во сетови), на одбојкарското финале во Струмица, за првпат го освои Купот на Македонија.

„После четири неуспешни обиди да дојдеме до овој драгоцен трофеј, успеавме да го освоиме во нашето петто Куп финале. Во оваа многу тешка сезона 2020/2021 за нас поради пандемијата, ние успеавме да се организираме и да реализираме пола од планираното. Бидејки сега апетитите ни се зголемија да ја оствариме и другата половина т.е. освојување на шампионатот. Оваа приказна нема да е ваква без нашите клубски членови, играчи, тренери, подржувачи и симпатизери. Моето семејство е целосно внесено во одбојкарскиот спорт и долгогодишното вложување конечно дојде до израз. Покрај моите најблиски, морам да изразам благодарност до сите наши тренери, кои не се малку и се премногу драгоцени. Но сето тоа не би било ако ги немавме основните услови за тренинг и натпревари, кои ни ги овозможува градоначалникот на Општината Кисела Вода, г-дин Филип Темелковски преку Јавното претпријатие за стопанисување со спортски објекти со сите нивни вработени. Со ваква организираност и поддршка можеме да се пофалиме дека во првата лига жени имаме две екипи, и во првата лига мажи имаме екипа. Единствени сме во Македонија со сите младински категории во двете конкуренции. Со младите сме секогаш на врвот“ - изјави Горан Јаневиќ – Јанта, тренер на ЖОК „Јанта Волеј“.

„Во женска конкуренција сме последни шампиони во кадетска и јуниорска категорија, додека во машка сме јуниори втори и кадети трети. Со ваков концепт и работа секогаш имаме наши млади играчи со кои се надополнуваат првите екипи. Се надевам дека ќе продoлжиме во ваков континуитет и дека покрај овој пехар и двата шампионски 2016/2017 и 2018/2019 ќе освојуваме уште и уште, нема да се распаднеме како клубовите кои успеваа да не победат во минатото и станаа историја“ – додаде Јаневиќ.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

 

 

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

 

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa