Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

  • Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

За првпат КК „Ангели“ од Кисела Вода ќе се натпреварува во првата кошаркарска лига

На домашен терен, во спортската сала „Независна Македонија“ кошаркарите на КК „Ангели“ со резултат 65-62 ја победија екипата на „Чаир 2030“, и за првпат од постоењето на клубот се пласираа во првата кошаркарска лига.

„Кошаркарскиот клуб „Ангели“ во која израснаа многу генерации конечно после долги години напорна работа, и увереност дека може да се натпреварува со најјаките, стана дел од кошарската елита во нашата држава. На петнаесеттата година од постоењето на клубот, кој е формиран во 2006 година, во населбата Драчево, го обезбедивме нашиот најголем успех, се пласиравме во првата македонска кошаркарска лига. Изминатите три години бевме блиску до целта, но од разни причини не успеавме да обезбедиме влез во првата лига. Оваа година доминиравме на терените. Со дваесет победи и само со два порази на гости први обезбедивме учество во кошаркарската елита.  Заверката на учеството во првата лига се случи после два одиграни натпревари со екипата на КК „Чаир“ на кои двапати победивме. Овој голем успех за тренерите и раководните лица на клубот ќе биде дополнителен мотив за работа во сениорската и сите останати младински екипи. - изјави Благоја Кечовски, менаџер на КК „Ангели“.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

 

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa