Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Фестивал на солидарноста се одржа вчера во општина Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 4
НајлошоНајдобро 

Вчера вечер, во Паркот на бранителите, се одржа завршниот концерт на 36-от Меѓународен студентски фолклорен фестивал.

 Во организација на АКУД ,, Мирче Ацев “, во соработка со општина Кисела Вода, пред бројната публика се претставија фолклорни групи од Бугарија, Романија Србија, како и рускиот вокален ансамбл Чајка кој е основан и функционира во Македонија и секако, домаќините, играорците од , АКУД ,, Мирче Ацев “.

Фестивалот е организиран во далечната 1967-та година од Град Скопје како благодарност на земјите кои помогнале во обновата на Град Скопје по катастрофалниот земјотрес во 1963 – та година. Инициран е од скопските студенти, а од  1986 година, организирањето го превзема АКУД “Мирче Ацев “.

На годинешниот, 36ти по ред Меѓународен фестивал на солидарноста, како што уште го нарекуваат, фолклорниите групи имаа настапи низ повеќе скопски оптштини, настапија и во Охрид.

 Затворањето, кое громогласно со аплауз беше поздравено од бројната публика, се случи синоќа, во општина Кисела Вода.

 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa