Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Поставен камен темелник на повеќенаменско игралиште во Припор

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Градоначалникот на општина Кисела Вода и директорот на Агенцијата за млади и спорт денес во кругот на ПОУ Круме Кепески во Припор, поставија камен темелник на ново повеќенаменско игралиште. Игралиштето е дел од проектот “Изградба на 100 повеќенаменски игралишта” низ целата држава и претставува уште еден чекор во насока на развојот на спортот и спортскиот дух кај младите лица.

 

Директорот на АМС, Спасески истакна дека во изминатите неколку години спортот и спортската инфраструктура се еден од врвните приоритети, што е сосема поинаква слика од минатото  кога спортот стагнираше, а изградба на спортски објекти речиси и воопшто немаше. Денес се гради насекаде низ државата и практично не постои населено место или општина во која не се инвестирало во изградба на некаков спортски објект.

-Ние се водиме од девизата дека спортот не е и не смее да биде привилегија само на одбраните или на големите и урбани центри. Напротив, тој мора да биде достапен секому и секаде подеднакво. Во таа насока денес ги отпочнуваме градежните активности за изградба на повеќенаменско игралиште во населба Припор, кое е 4то по ред повеќенаменско игралиште кое го градиме во општина Кисела Вода- истакна директорот на АМС Спасевски, додавајќи дека од страна на АМС досега се изградени вкупно 246 спортски објекти, односно се инвестирани околи 39 милиони евра. Од нив, во Кисела Вода, досега се вложени повеќе од 80 милиони денари за изградба на 3 повеќенаменски игралишта, две спортски сали и еден тениски терен.

Градоначалникот на општина Кисела Вода се заблагодари за целокупната досегашна соработка со АМС и нејзиниот директор Спасески, и потенцираше дека е убедена дека оваа соработка ќе продолжи и понатаму.

-Ова е одлична соработка за која знам и сум убедена дека ќе продолжи, а би сакала да се осврнам на однос на  нашиот ангажман, како локална самоуправа во насока на вложување во подобрување на условите за сите дечиња од предучилишна и училишна возраст. Имено, ако пред почетокот на мојот мандат беше доведено во неизвесност постоењето на подрачните училишта во Црниче и овде, во Припор, практично, со сиот ангажман кој општина Кисела Вода го даде од своја страна, со целосна реконструкција на  ПОУ “Кузман Јосифовски Питу” во Црниче и отворањето на првата градинка во Црниче, во склоп на ПОУ Кузман Јосифовски Питу и изградбата на повеќенаменското игралиште, практично тој објект стана целосно адаптиран за нормално одвивање на наставата во овој дел на населбата. Исто така и овде во Припор, ако беше доведено во неизвесност постоењето на подрачното училиште Круме Кепески, со негова темелна и целосна реконструкција од страна на општина Кисела Вода и изградбата на првата градинка “Стапалче”, со преадаптирање на простории од училиштето и со доградба, како и со замена на системот за греење со еколошки, како и со денешното отпочнување на изградба на повеќенаменско игралиште во склоп на ова училиште, практично и овој објект целосно ке го добие својот лик , онака како што доликува на еден училишен објект. Со тоа, како локална самоуправа , докажуваме дека ни се приоритет дечињата од предучилишна и училишна возраст, односно подигнување на квалитетот на условите во кои тие го минуваат своето секојдневие- заокружи градоначалникот на општина Кисела Вода.

Таа замоли за трпение кај населението од овој дел на општината, додека траат градежните зафати и потенцираше дека со оглед на динамиката со која тие се одвиваат и искуството што го има со Агенцијата за млади и спорт за градење на вакви и слични објекти, знае дека и овој пат се ќе биде реализирано во рамки на зададените рокови.

Градежните активности треба да завршат за 4 месеци. Исто така, Агенцијата за млади и спорт планира изградба на уше едено повеќенаменско игралиште во населбата Пинтија, а согласно нејзината програма, во Кисела Вода е предвидена изградба и на три тениски терени и игралишта за баскет.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa