Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Општина Кисела Вода започнува со изградба на 2886 метри фекална канализација во с.Усје

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Општина Кисела Вода го потпиша договорот со фирмата “Енергомонт” и со тоа отпочнува изградбата на секундарната фекална канализација во селото Усје.

 

Градоначалникот Филип Темелковски и претседателот на Советот на Општина Кисела Вода Дарио Шимиќ, денес беа во ова населено место, каде наскоро ќе отпочнат градежните активности за изведување на канализациона мрежа во должина од 2986 метри.

Согласно изготвениот проект, се работи за седум крака фекален систем со профили на цевки Ф500, Ф250 И Ф300, согласно хидротехничките услови за приклучување и конфигурацијата на теренот. Ова ќе значи решение на околу 1500 жители на овој дел од Кисела Вода, кои години нанзад имаат проблеми поради непостоење на систем за одведување на отпадните води.

Средствата за реализација на целокупниот проект ги обезбеди Општина Кисела Вода.

Новопредвидената фекална канализација треба да биде завршена во рок од осум месеци од отпочнувањето на градежните активности.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa