Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Во oпштина Кисела Вода одбележани се 222 години од раѓањето на Пушкин

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Уште една манифестација за промовирање на културата во Општина Кисела Вода. На 07.06.2021 година (понеделник) и оваа година во соработка со Руската амбасада jа одбележавме 222–та годишнина од раѓањето на Александар Сергеевич Пушкин.

Манифестација се одржа пред бистата на поетот поставена во нашиот парк Пушкин.

Во чест на одбележување на оваа годишнина положивме свежо цвеќе заедно со делегацијата на Амбасадата на Руска федерација преводена од Амбасадорот Сергеј Бездникин, делегации од Катедрата за славистика при Филолошкиот факултет „Блаже Конески“, МСУ „Г.Р.Державин“, Руски центар при УКИМ „Св.Кирил И Методиј“ – Скопје, и почесниот конзул г-дин Велимир Стојковски.

Во исто време координаторот на Руската дијаспора организираше пригодна културна програма со настап на:

- Асоцијација за изучување на рускиот јазик и литература „ Озареније “
- Катедра за славистика при Филолошки факултет „Блаже Конески “ – стихови на руски
- МСУ Г.Р.Державин – стихотворба на македонски и песна со соло гитара
- Студио „ Лајф – Витал“ модерен танц

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa