Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Новогодишни пакетчиња за учениците од ОУРЦ „Д-р.Златан Сремец“

Рејтинг на корисник:  / 0
НајлошоНајдобро 

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски заедно со отецот Оливер од црквата Св. Спас во Драчево, кој раководи со Хуманитарната организација Свети Спас, денес ги посетија учениците од ОУРЦ „Д-р.Златан Сремец“.

Во пресрет на Новогодишните и Божикните празници, им подарија пакетчиња со цел да им ги разубават празничните денови кои следуваат. На дечињата кои беа видно израдувани, им посакаа среќни празници и година исполнета со многу здравје и радост. Од нив доби благодарница и нивна украсна изработка.

Средбата, градоначалникот ја искористи и да поразговара со директорката на ОУРЦ „Д-р.Златан Сремец“ кое се наоѓа на територија на општина Кисела Вода и да се информира околу потребите кои овие ученици ги имаат, како и за можноста за помош од страна на локалната самоуправа.

-Мојата цел како градоначалник е Општина Кисела Вода да биде општина за сите, а тоа секако ги вклучува и лицата со посебни потреби и дечињата со пречки во развојот. Во таа насока, сите мои актуелни и идни проекти, ќе имаат компонента на достапност за лицата со инвалидност. На овој начин, ќе им овозможиме достоинствен живот без бариери и дискриминација и еднакви права со сите останати. Денес, заедно со отецот Оливер, со подарочиња им го разубавивме денот на учениците од  ОУРЦ “Д-р Златен Сремец”, а со директорката поразговаравме околу нивните потреби во училиштето и во кој дел Општина Кисела Вода може да излезе со својата помош. Сакам да потенцирам дека лицата со попреченост, секако може да сметаат на поддршката од Општина Кисела Вода, и од мене како градоначалник-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa