Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Енергетската обнова на ОУ “Партенија Зографски” од Кисела Вода наградена со престижната награда на Енерџи глоуб

Рејтинг на корисник:  / 4
НајлошоНајдобро 

Престижната интернационална награда на фондацијата Енерџи глоуб, која секоја година се доделува за најдобрите светски еколошки проекти, годинава му припадна на проектот Енергетска обнова на ОУ “Партенија Зографски” од општина Кисела Вода. Жири комисијата составена од висок тим од светски  експерти , одлучи дека од пристигнатите 1000 проекти од преку 120 земји, националната награда годинава ќе му ја додели на Славко Митовски, советник во одделението за енергетска ефикасност и обновливи енергетски извори во општина Кисела Вода.

ОУ “Партенија Зографски” е изградено во 1958 година. Енергетската обнова е извршена во 2012 година. Конкретно, воведен е енергетски менаџмент (управување, регулација и мониторинг на испорака) на топлинска енергија, додека втората мерка е извршување на енергетска обнова на обвивката на зградата на училиштето. Целокупната инвестиција чинеше 109 000 евра. Финансиски средства кои ги обезбеди општина Кисела Вода во соработка со Светска Банка-ГЕФ проект за енергетска ефикасност  и кои се повратија за само 1.9 година, поради тоа што финансиските заштеди од воведените мерки на годишно ниво изнесуваат 57 000 евра годишно. Она што е уште поважно,  е заштедата на топлинска енергија од  316 000 КWh и намалувањето на емисија на CO2 во атмосферата од 84 тони годишно.

Церемонијата за доделување на наградата на фондацијата Енерџи глоуб со седиште во Австрија, ќе се одржи на 27ми мај. 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa