Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

За неполна година, општина Кисела Вода додели над 500 ваучери за новороденчиња

Рејтинг на корисник:  / 6
НајлошоНајдобро 

Со денешното свечено доделување на еднократната парична помош за родителите кои во последните три месеци добиле принова, бројката на доделени ваучери се искачи на 511.

Општина Кисела Вода на овој начин сака да им излезе во пресрет на сите семејства кои одлучиле да го зголемат  бројот на дечиња.

Одлуката која беше донесена пред една година на барање и лична заложба на градоначалникот на општината Билјана Беличанец-Алексиќ, а потврдена од Советот на општината , ќе продолжи да се применува се до крајот на мандатот на градоначалникот.

Инаку, денеска беа доделени 48 нови ваучери за новородените деца од овој дел на градот и уште еднаш беше упатен апел до сите родители кои ги исполнуваат критериумите, да ги достават документите до општинската администрација и со тоа, и тие ,да стекнат право на еднократна парична помош од општина Кисела Вода.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa