Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Општина Кисела Вода ја отвори првата градинка во Припор

Рејтинг на корисник:  / 10
НајлошоНајдобро 

Градоначалникот на општина Кисела Вода Билјана Беличанец-Алексиќ, заедно со министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, денес свечено ги отворија вратите на првата градинка во Припор. Објектот “Стапалче” е  во состав на ЈДГ “8 Март”, a се наоѓа во новоизградениот дел од ПОУ “Круме Кепески”. Има капацитет да згрижи 75 дечиња. За неговото отворање, општина Кисела Вода, издвои од својот буџет 12 300 000 денари.

 Просторот е обезбеден со реконструкција и преадаптирање на две простории од ПОУ „Круме Кепески“ и со доградба, а опремен е според сите модерни стандарди. Капацитетот на градинката е за 75 деца, а во моментов имаме 65 апликации. Има две занимални, повеќенаменска работилница и јасли, што значи градинката има можност да згрижува и деца од најмала возраст, а тоа е од девет месеци и нагоре. Предвидено е напролет, во дворот на градинката да направиме уште една летна занимална каде децата и во топлите денови ќе имаат простор за активности- истакна градоначалникот на општина Кисела Вода Билјана Беличанец-Алексиќ, која се заблагодари на министерството за труд и социјална политика и министерот Диме Спасов, за целокупната соработка и поддршката што општината ја имаше за отворањето на овој објект.

Министерот Спасов, изразувајќи го задоволството од досегашната соработка што ја има со градоначалникот на општина Кисела Вода , изјави:

-Се работи за заедничка инвестиција, пред околу еден месец ја отворивме првата градинка во Црниче, ова е веќе втор објект кој го отвараме за навистина краток време. МТСП  ја обезбеди опремата целосно за овој објект додека општина Кисела Вода инвестираше во реконструкција, адаптација на целокупниот процес што е значителна инвестиција од страна на општината, истакна Спасов.

На крајот од минатата година во oпштина Кисела Вода беше отворена градинка во населбата Црниче, а локалната самоуправа предвидува изградба на уште две градинки.

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa