Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Најстарата градинка во Кисела Вода прослави 70 години

Рејтинг на корисник:  / 5
НајлошоНајдобро 

Најстарата градинка која се наоѓа на територија на општина Кисела Вода „Весели Цветови“ го прослави 70 годишниот јубилеј од своето постоење. Во петте објекти на градинката: „Перуника“, „Синоличка“,„ Мимоза“,„ Кокиче“ и „Сончоглед“, бројни генерации ги направиле првите чекори во животот, во кои стекнале моменти кои ги дефинирале како личности.

Оваа година во општина Кисела Вода беа отворени два нови објекти, градинка во Припор објект „Стапалче“ кој е во склоп на градинката „8-ми Март“ и градинка во Црниче објект „Перуника“ која е во склоп на градинката „Весели Цветови“. Објектот Перуника е првиот јавен објект кој за загревање користи еколошко био гориво со што штеди енергија и не ја загадува околината.

На Свечената манифестацијата која се одржа во спортската сала „Независна Македонија“, се обрати Директорката на градинката „Весели Цветови“ г-ѓа Валентина Божиновска.

-Во овој момент би сакала искрено да се заблагодарам на општина Кисела Вода, на Градоналаникот г-ѓа Билјана Беличанец Алексиќ и на Претседателот на Совет на општината г-дин. Трајче Донев кои во континуитет инвестираат и превземаат најразлични активности за подобрување на условите во градинката Весели Цветови и во осовременувањето на воспитно – образовниот процес – истакна Директорката Валентина Божиновска.

Во пристигната честитика од кабинетот на Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов беше потенциран континуираниот ангажман на вработените од градинката во немерливиот придонес за развојот, воспитувањето и образувањето на децата од предучилишна возраст.

Доделени беа благодарници на градоначалникот на општина Кисела Вода г-ѓа Билјана Беличанец Алексиќ, како и на сите претходни директорки  меѓу кои беше и првата директорка на градинката „Весели Цветови“ Танка Николовска.

Децата од градинката од воспитните групи од 5 до 6 години ги почестија присутните со музички настап на тема „Некогаш и Сега“.

 

 

 

 

 

Додај коментар


Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa